RAPORT

Pogarda

Niemcy zabiegają o to spotkanie. Czy premier Morawiecki się zgodzi?

Kanclerz Olaf Scholz i premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/DPA)
Kanclerz Olaf Scholz i premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/DPA)

Najnowsze

Popularne

Niemcy zabiegają, by na marginesie szczytu UE w Brukseli doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem – przekazało PAP źródło zbliżone do rządu. Jednym z tematów rozmowy miałaby być kwestia zakazu produkcji samochodów spalinowych.

Morawiecki przedstawił w Heidelbergu wizję Europy atrakcyjniejszą od projektu von der Leyen i Scholza

Dla jednych radykalne, dla innych przełomowe. Historyczne przemówienie premiera Mateusza Morawieckiego w Heidelbergu nie pozostawia nikogo...

zobacz więcej

„Spotkanie nie jest jeszcze przesądzone” – zaznaczyło źródło.


Premier Morawiecki w czwartek przed południem przybył do Brukseli, gdzie będzie reprezentował Polskę podczas dwudniowego posiedzenia Rady Europejskiej.


Koniec spalin do 2035?


Kanclerz Niemiec przed rozpoczęciem szczytu mówił dziennikarzom, że Niemcy i Komisja Europejska są na dobrej drodze do rozwiązania sporu o unijną regulację, mającą na celu wprowadzenie zakazu sprzedaży samochodów z silnikiem spalinowym od 2035 roku.

Morawiecki w Der Spiegel: żądamy, aby Niemcy ponieśli konsekwencje zaatakowania i okupacji naszego kraju

W stosunkach między ludźmi, a także między państwami prawda i sprawiedliwość powinny być wartościami najwyższymi – napisał premier Mateusz...

zobacz więcej

Na początku marca szwedzka prezydencja w Radzie UE przełożyła na nieokreślony termin głosowanie nad przełomowym prawem, które zakłada zakończenie sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi w 2035 roku, po tym gdy Niemcy wycofały się ze swojego wcześniejszego poparcia dla tych przepisów.


Niemiecki minister transportu Volker Wissing argumentował wówczas, że projekt regulacji przygotowanej przez KE powinien zostać uzupełniony o wyjątek pozwalający na stosowanie paliw syntetycznych w silnikach spalinowych.


Wcześniej informację, że do takiego spotkania dojdzie podawało radio RMF FM.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej