RAPORT

Pogarda

Kurtka i buty ze skóry pytona. Kontrabanda na polsko-ukraińskiej granicy

Obuwie ze skóry pytona (fot. KAS)
Obuwie ze skóry pytona (fot. KAS)

Najnowsze

Popularne

Kurtkę i obuwie ze skóry pytona znaleźli funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) podczas kontroli na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce - poinformowała PAP rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska.

Nietypowa akcja SG na granicy polsko-ukraińskiej. Wszystko nagrały kamery [WIDEO]

54-letni cudzoziemiec bez ważnego paszportu usilnie poszukiwał możliwości przedostania się na Ukrainę. Z przejść w Medyce i Korczowej był...

zobacz więcej

Kurtka i trzy pary obuwia zostały znalezione podczas kontroli samochodu osobowego, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy. – Jak ustalili funkcjonariusze, przedmioty zostały wykonane ze skóry węża pytona, objętego ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES – dodała Chabowska.


Przewożący je 28-letni mężczyzna nie posiadał zezwolenia, które wymagane jest na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów.


Jak zaznaczyła Chabowska, w związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze zatrzymali towar do dalszego postępowania, które prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu. Rzeczniczka rzeszowskie IAS przypomniała, że to kolejny w ostatnim czasie przypadek nielegalnego przewozu zwierząt lub wyrobów z nich, które są objęte ochroną. – W ubiegłym miesiącu funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Medyce udaremnili nielegalny przewóz płaszcza i obuwia wykonanych również ze skóry pytona – dodała Chabowska.


Rzeczniczka przypomniała, że ograniczenia w przewozie roślin i zwierząt objętych ochroną, pomagają chronić je przed całkowitym wyginięciem. – Nielegalny przewóz przez granicę UE, a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat – powiedziała Chabowska.


W 2022 r. funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim wykryli przemyt ponad 12 tys. sztuk okazów objętych ochroną m.in. sokołów wędrownych, papug żako i mnicha, żółwia stepowego oraz pijawek lekarskich. Wśród zatrzymanych okazów były także muszle skrzydelnika olbrzymiego, spreparowana głowa aligatora missisipskiego, fragmenty rafy koralowej czy suplementy tradycyjnej medycyny azjatyckiej.

Kurtka ze skóry pytona (fot. KAS)
Kurtka ze skóry pytona (fot. KAS)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej