RAPORT

Pogarda

Finlandia zajęła stanowisko w sprawie myśliwców dla Ukrainy

Jest też decyzja w sprawie czołgów Leopard (fot. THE FINNISH DEFENCE FORCES)
Jest też decyzja w sprawie czołgów Leopard (fot. THE FINNISH DEFENCE FORCES)

Najnowsze

Popularne

W sprawie przekazania Ukrainie w najbliższych latach naszych myśliwców F/18 Hornet moje stanowisko jest negatywne. Sami ich będziemy potrzebować – oświadczył w czwartek minister obrony narodowej Antti Kaikkonen. Zapowiedział wsparcie Ukrainy trzema kolejnymi czołgami Leopard 2.

Prezydent Finlandii zatwierdził akt przystąpienia kraju do NATO

Prezydent Finlandii Sauli Niinistö podpisał ustawę o ratyfikacji traktatu północnoatlantyckiego. Wcześniej akt przystąpienia Finlandii do NATO...

zobacz więcej

Finlandia łącznie dostarczy Ukrainie sześć Leopardów. Wcześniej podjęła decyzję o przekazaniu trzech czołgów z trałami przeciwminowymi. Kolejny, 14. pakiet fińskiej pomocy zbrojeniowej, zatwierdzony w czwartek przez prezydenta Niinisto, ma wartość ponad 160 mln euro.


Szef MON skomentował ostatnie doniesienia prasowe, że Ukraina wystąpiła do Finlandii o podjęcie trójstronnych rozmów (w tym z USA) o przekazaniu myśliwców będących na stanie fińskich sił powietrznych. Mające ponad 30 lat Hornety będą w Finlandii zastępowane od 2026 r. nowymi F-35, zamówionymi w USA.


Ukraińcy mają nadzieję na otrzymanie samolotów. – Odpowiemy stronie ukraińskiej w stosownym czasie – powiedział Kaikkonen na konferencji prasowej.


– Okres eksploatacji naszych F/18 Hornet zbliża się do końca. Nie wiadomo, na ile będą jeszcze zdolne do użytku. Wydaje się, że będziemy mieć niewiele do podarowania Ukrainie – oświadczył z kolei szef MSZ Pekka Haavisto. – Wierzę, że obecnie są inne lepsze możliwości pomocy zbrojnej Ukrainie, tj. takie (uzbrojenie), które można przekazać od razu. To najważniejsze – dodał.

Biedroń kłamał już nt. Polski. Teraz jego kłamstwa musi prostować też rząd Finlandii

„Mamy porozumienie o darmowej aborcji dla Polek w Finlandii” – chwalił się 2 marca Robert Biedroń, publikując w sieci zdjęcia z premier Sanną...

zobacz więcej

Premier Sanna Marin podczas swojej ostatniej wizyty w Kijowie zapowiedziała podjęcie dyskusji w Finlandii nt. możliwości przekazania Ukrainie myśliwców. Zostało to odebrane w kraju jako złożenie pewnej „obietnicy”.


Postawa Polski i Słowenii


– Wiele krajów podjęło już decyzję. Zrobiły to np. Polska, Słowenia. Dlaczego nie można o tym rozmawiać w Finlandii, dlaczego nie można ich podarować, jeśli mają pójść na złom? –mówiła też ostatnio Marin, zapytana o myśliwce podczas debaty przedwyborczej.


– Zapominamy, z jakiego powodu mówimy o myśliwcach czy czołgach. Chodzi o to, że Ukraina musi wygrać wojnę i musi być w stanie iść naprzód na froncie i wyprzeć rosyjskie oddziały ze swojego terytorium – stwierdziła z kolei Marin w czwartek tuż przed spotkaniem przywódców unijnych w Brukseli.


Fińskie siły powietrzne dysponują ok. 60 samolotami F/18 Hornet, które były zamawiane w latach 90. ub. wieku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej