Reakcja Polski na wojnę na Ukrainie i jej działania na arenie międzynarodowej znalazły się wśród tematów poruszonych podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i księcia Walii Williama – przekazał w TVP Info szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.
Książę Walii Wilhelm złożył wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Następca brytyjskiego tronu spotkał się także z prezydentem...
zobacz więcej
W czwartek podczas drugiego dnia wizyty w Polsce brytyjski następca tronu książę William był gościem Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim.
Marcin Przydacz mówił w TVP Info, że rozmowa przebiegła w bardzo przyjaznej atmosferze, a książę William był pod wrażeniem pomocy, jakiej Polacy udzielili uchodźcom z Ukrainy.
Jak przekazał, prezydent mówił o tym, co Polska dzisiaj robi na arenie międzynarodowej, także w kontekście wyzwań dotyczących bezpieczeństwa.
Dodał, że książę William, jako osoba zainteresowana sprawami humanitarnymi, bardzo doceniał rolę Polski. Mówił, że jest pod dużym wrażeniem tego, jak Polska rozwija się i jak reaguje na kryzysy, także na ten związany z rosyjską agresją na Ukrainę. – Mówię tutaj o tej liczbie milionów uchodźców, które przez Polskę przeszły lub w niej zostały, to rzeczywiście zrobiło bardzo duże wrażenie – dodał Przydacz.
Książę William przybył do Polski z niezapowiedzianą wizytą w środę. W Rzeszowie spotkał się ze stacjonującymi tam żołnierzami brytyjskimi oraz polskimi, a także z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem. Następnie udał się do Warszawy, gdzie wraz z prezydentem miasta Rafałem Trzaskowskim odwiedził punkt pobytowy dla ukraińskich uchodźców.
W czwartek następca tronu rozpoczął dzień od oficjalnego złożenia wieńca przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Po złożeniu wpisu w księdze pamiątkowej, książę William udał się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Swój drugi dzień wizyty w Warszawie brytyjski następca tronu zakończył wizytą w Hali Koszyki, gdzie spotkał się z uchodźcami z Ukrainy, którzy zamieszkali w Warszawie i w stolicy Polski znaleźli pracę. W spotkaniu brali również udział członkowie polskich organizacji pomocowych oraz mieszkańcy Warszawy, którzy przyjęli do swoich domów uchodźców z Ukrainy.