RAPORT

Pogarda

Putin i Łukaszenka wydali rozkazy. Dyktatorzy rozprawiają się z opozycją

Dyktatorzy rozprawiają się z opozycją (fot.  Contributor/Getty Images)
Dyktatorzy rozprawiają się z opozycją (fot. Contributor/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Reżimy w Moskwie i Mińsku nakazały służbom specjalnym rozprawienie się z opozycją. W Rosji funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa i policji wyłapują przeciwników inwazji na Ukrainę. Na Białorusi, pod pretekstem zwalczania ekstremizmu, zatrzymywani są opozycjoniści działający w strukturach regionalnych.

Kogo boi się Putin? Osiem twarzy rosyjskiej opozycji

Nacjonaliści i lewicowcy, młodzi zdolni i starzy wyjadacze, aktywiści i politycy – rosyjska opozycja ma wiele twarzy. Zabójstwo Borysa Niemcowa,...

zobacz więcej

Do rozprawy z opozycją wezwał wprost rosyjskie struktury siłowe Władimir Putin.


Dyktator wydał takie polecenie w trakcie spotkań z prokuratorem generalnym i dowództwem policji. Również na Białorusi bezpośredni rozkaz do serii aresztowań wydał Alaksandr Łukaszenka. W ocenie niezależnych obserwatorów w Rosji w ciągu roku obowiązywania wojennej cenzury zostały zniszczone ruchy obywatelskie i opozycyjne, a także organizacje broniące praw człowieka. Część liderów opozycji uciekła za granicę, a ci, którzy nie trafili do aresztów, zawiesili aktywność polityczną.


Na Białorusi większość opozycjonistów przebywa za kratami lub wyjechała z kraju. Ci, którzy jeszcze pozostali, są obecnie wyłapywani przez służby bezpieczeństwa prowadzące operację specjalną między innymi w Grodnie, Pińsku, Homlu i Orszy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej