RAPORT

Pogarda

Gdynia. Osunęła się część Klifu Orłowskiego

Klif Orłowski (fot. PAP/Adam Warżawa)
Klif Orłowski (fot. PAP/Adam Warżawa)

Najnowsze

Popularne

Osunęła się kilkumetrowa część klifu w Gdyni Orłowie. Inspektorat Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni rozstawił tablice informujące o potencjalnym zagrożeniu dla osób przebywających w pobliżu.

Klif w Gdyni Orłowie w każdej chwili może się osunąć

zobacz więcej

– O tej porze roku potencjalne zagrożenie osunięciem jest zazwyczaj większe, w związku z tym Inspektorat Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni rozmieścił u podstawy klifu dodatkowe tablice informujące o potencjalnym zagrożeniu dla osób przebywających w pobliżu – podała w czwartek rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni, Magdalena Kierzkowska. Poza osunięciem się fragmentu orłowskiego klifu zaobserwowano również powiększenie się niektórych bruzd na jego koronie.


Kierzkowska przypomniała, że Klif Orłowski leży w granicach rezerwatu przyrody „Kępa Redłowska” i w związku z tym, dla zachowania naturalnych procesów brzegowych na tym terenie nie prowadzi się działań ochrony brzegu.


– Wynika to z zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Kępa Redłowska” – zaznaczyła i dodała, że zgodnie z tym zarządzeniem, jednym z celów ochrony rezerwatu jest zachowanie naturalnych procesów zachodzących na brzegu morskim. – Zakaz ingerencji dotyczy strefy przybrzeżnej morza wzdłuż rezerwatu w pasie o szerokości 500 metrów – oznajmiła rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni.


Orłowo jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie możemy obserwować żywy, pracujący klif. W tym miejscu ochronie podlega m.in. naturalny proces abrazji morskiej, czyli wymywania klifu przez fale, czego efektem są następujące co kilka miesięcy większe lub mniejsze osunięcia fragmentów jego ściany – stwierdziła. Przypomniała, że w ostatnich latach największe osunięcie miało miejsce w 2018 roku – było to ok. 1000 m3 ziemi.


Klif Orłowski znajduje się w obrębie rezerwatu przyrody „Kępa Redłowska”, na Cyplu Redłowskim, na północ od plaży w Gdyni Orłowie. Jego długość wynosi ok. 650 m, a wysokość zmienia się od 20 do 40 m. Jest to naturalne odsłonięcie geologiczne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej