RAPORT

Pogarda

Prezydent Finlandii zatwierdził akt przystąpienia kraju do NATO

Prezydent Finlandii Sauli Niinistö (fot. tt/@niinisto)
Prezydent Finlandii Sauli Niinistö (fot. tt/@niinisto)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Finlandii Sauli Niinistö podpisał ustawę o ratyfikacji traktatu północnoatlantyckiego. Wcześniej akt przystąpienia Finlandii do NATO uchwalił z wyprzedzeniem, nie czekając na brakujące ratyfikacje Turcji i Węgier, fiński parlament.

Akcesja Szwecji i Finlandii do NATO osobno? USA: Choreografia nas nie martwi

Biały Dom oświadczył, że jest sprawą wtórną, czy Szwecja i Finlandia wejdą do NATO razem czy osobno. Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia...

zobacz więcej

Po złożeniu podpisu przez prezydenta Finlandia „jest gotowa wejść w pełni” w struktury NATO i stać się pełnoprawnym sojusznikiem, komentują główne fińskie media, udostępniając zdjęcia historycznego dokumentu.


Dotychczas 28 spośród 30 członków Sojuszu Północnoatlantyckiego ratyfikowało przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO. Nie zrobiły tego tylko Turcja i Węgry.


Przywódca Turcji Recep Tayyip Erdogan po spotkaniu z prezydentem Niinistö w Ankarze w ubiegłym tygodniu dał długo oczekiwaną zgodę na przyjęcie Finlandii do NATO, ale na razie bez Szwecji. W czwartek ratyfikacja fińskiego protokołu ma być przedmiotem obrad komisji spraw zagranych tureckiego parlamentu. Parlament węgierski ma z kolei głosować w tej sprawie w poniedziałek.


Turcja i Węgry przeciwko rozszerzeniu NATO


1 marca za przyjęciem aktu o przystąpieniu Finlandii do NATO opowiedziało się w 200-osobowej jednoizbowej Eduskuncie 184 deputowanych, przeciw było 7. Podkreśla się, że przystąpienie do NATO jest najważniejszym krokiem w fińskiej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa od czasu akcesji kraju do UE w połowie lat 90.


Czytaj też: Finlandia i Szwecja dołączą do NATO?


Finlandia i Szwecja złożyły jednocześnie wnioski akcesyjne do NATO w maju 2022 r. w odpowiedzi na atak zbrojny Rosji na Ukrainę. Oba kraje nordyckie dotychczas prowadziły politykę neutralności. Od lipca ubiegłego roku mają status członków obserwatorów NATO.


Formalnie Finlandia stanie się członkiem Sojuszu, gdy wszystkie państwa NATO dokonają ratyfikacji, a akt przystąpienia zostanie zdeponowany w USA.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej