RAPORT

Pogarda

Eksperci: Zakup mieszkania na kredyt z dopłatą nawet trzy razy tańszy niż najem

Raty „Bezpiecznego kredytu” są malejące (fot. arch. PAP/Darek Delmanowicz)
Raty „Bezpiecznego kredytu” są malejące (fot. arch. PAP/Darek Delmanowicz)

Najnowsze

Popularne

Zakup mieszkania na kredyt z dopłatą państwa może być trzy razy tańszy niż najem – wynika z wyliczeń analityków HRE Investments, którzy porównali stawki najmu, bez opłat administracyjnych i za media, do odsetkowej części raty „Bezpiecznego kredytu o stałej stopie”.

Kredyt na 2 proc.? Wszystko, co trzeba wiedzieć o programie Pierwsze Mieszkanie

W najbliższych tygodniach pod obrady Sejmu ma trafić program Pierwsze Mieszkanie – nowa rządowa propozycja dla osób do 45. roku życia, które dotąd...

zobacz więcej

Jak przekazali analitycy, w stolicy koszt wynajmu dwupokojowego mieszkania to wydatek rzędu prawie 3,2 tys. zł miesięcznie. Przy zakupie takiego samego mieszkania w ramach „Bezpiecznego kredytu” na 25 lat, przy 10-proc. wkładzie własnym, miesięczna rata wyniosłaby około 3,1 tys. zł, policzyli eksperci.


Podali też przykład Bydgoszczy, gdzie przeciętny czynsz za 50-metrowe lokum wynosi 2,1 tys. zł. Rata preferencyjnego kredytu pochłonęłaby niecałe 1,7 tys. zł.


„Aby nie porównywać gruszek z jabłkami, nie możemy jednak zestawić wysokości miesięcznej raty ze stawkami czynszów. Dlaczego? Rata kredytu składa się z części kapitałowej i odsetkowej. Ta pierwsza obniża nasze zadłużenie wobec banku, a więc buduje nasz majątek. Część odsetkowa raty stanowi wynagrodzenie, które płacimy bankowi za to, że pożyczył nam pieniądze na zakup mieszkania. To odsetki stanowią zarobek banku, a z księgowego punktu widzenia tylko część odsetkowa jest dla nas kosztem”, podkreśli analitycy.


Korzystny kredyt na pierwsze mieszkanie


Porównali stawki najmu, bez opłat administracyjnych i za media, do odsetkowej części raty „Bezpiecznego kredytu”. Jak stwierdzili, w takim porównaniu „Bezpieczny kredyt” okazuje się średnio trzy razy tańszy niż najem.


Czytaj też: Rzecznik rządu: Kredyt proponowany przez Tuska może oznaczać podwyżki


Dodali, że różnica między czynszem i odsetkami od „Bezpiecznego kredytu” będzie najpewniej rosła z czasem.

Rząd przyjął projekt ustawy ws. kredytu 2 proc. na zakup pierwszego mieszkania

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy w sprawie kredytu 2 proc. zakup pierwszego mieszkania, poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz...

zobacz więcej

„Z jednej strony mamy czynsze, które z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością w dłuższym terminie będą pięły się w górę, szczególnie w otoczeniu inflacji. W ostatnich latach czynsze rosły bowiem przeważnie szybciej niż ceny w sklepach. Z drugiej strony mamy za to »Bezpieczny kredyt«, który przez pierwszych 10 lat spłacany jest w formule rat malejących. To znaczy, że dość szybko pozbywać się będziemy ciążącego na nas długu, a więc też odsetki naliczane od coraz mniejszej kwoty naszego zadłużenia będą z miesiąca na miesiąc spadały”, wskazali eksperci.


Malejące raty kredytu


Jak podali, o ile nie zmienią się warunki rynkowe, to w przytaczanym przykładzie Warszawy pierwsza rata odsetkowa wynosiłaby około 1,3 tys. zł, a w 120., ostatnim miesiącu otrzymywania dopłat, spadłaby do 780 zł.


Analitycy zwrócili uwagę, że po zakończeniu 10-letniego okresu dopłat do rat, spłata kredytu będzie się odbywać na normalnych warunkach rynkowych.


Czytaj też: Kobiety solidniejsze w spłacie kredytów mieszkaniowych


„Będziemy mogli wtedy przejść na spłatę w tzw. systemie rat równych. Jeśli w międzyczasie spłacaliśmy kredyt zaciągnięty na 25 lat, to do spłaty pozostanie nam tylko 60 proc. pierwotnie zaciągniętego długu. Gdyby za 10 lat kredyty były równie drogie co teraz, to oznaczałoby to ratę na poziomie 4,4 tys. zł miesięcznie, z czego 1,2 tys. zł stanowiłby kapitał, a 3,1 tys. zł odsetki. Jeśli jednak nie stanie się nic nieprzewidywalnego, to za 10 lat czynsze najmu będą najpewniej znacznie wyższe, może nawet o kilkadziesiąt procent wyższe niż dziś. Wyraźnie w górę powinny pójść też pensje”, wskazali eksperci.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej