RAPORT

Pogarda

Setki żołnierzy na granicy między Koreami. Pokaz siły z udziałem amerykańskiej armii

W ćwiczeniach uczestniczyło ponad 800 żołnierzy (fot. PAP/EPA/YONHAP)
W ćwiczeniach uczestniczyło ponad 800 żołnierzy (fot. PAP/EPA/YONHAP)

Najnowsze

Popularne

Wojska Korei Południowej i USA przeprowadziły duże wspólne ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji niedaleko granicy z Koreą Północną, by pokazać „olbrzymią” siłę ognia w obliczu gróźb Pjongjangu – podała w czwartek agencja Yonhap.

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne w kierunku morza

Korea Północna wystrzeliła we wtorek testowo dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu w kierunku swoich wschodnich wód jako demonstrację siły,...

zobacz więcej

W ćwiczeniach uczestniczyło około 100 haubic, czołgów, wozów opancerzonych i innego rodzaju sprzętu oraz ponad 800 żołnierzy – przekazał Yonhap, powołując się na siły zbrojne.


Manewry miały miejsce na poligonie Rodriguez w pobliżu miasta Poczeon, około 30 km od strefy zdemilitaryzowanej oddzielającej oba państwa koreańskie. Trwały cztery dni i zakończyły się w czwartek.


Ćwiczenia rozpoczęły się od ostrzału z samobieżnych południowokoreańskich haubic K9A1 i amerykańskich haubic M777. Następnie czołgi K1A2 i wozy opancerzone Stryker przeprowadziły „szybkie manewry, by przytłoczyć wroga” – przekazał Yonhap, cytując południowokoreańską armię.


Południowokoreańskie bojowe pojazdy inżynieryjne K600 i amerykańscy inżynierowie wojskowi ćwiczyli przedzieranie się przez obszary usłane przeszkodami przeciwpancernymi. Trenowano też wyparcie wroga i zabezpieczenie terenu przy pomocy artylerii i karabinów maszynowych w scenariuszu kontrataku – przekazały siły zbrojne.

„Wojsko Polskie coraz silniejsze!”. Kolejna dostawa czołgów i haubic z Korei Południowej

Nad ranem do portu w Gdyni przybyła kolejna dostawa sprzętu wojskowego z Korei Południowej. Obejmuje ona 12 samobieżnych haubic K9 Thunder i pięć...

zobacz więcej

– Nic tak nie motywuje amerykańskiego żołnierza, by dał z siebie wszystko, jak spanie 10 mil od przeciwnika. A gdy ten przeciwnik wystrzeliwuje pociski balistyczne, to daje temu treningowi niesamowitą wagę – powiedział dziennikarzom w środę amerykański płk Brandon Anderson.


Kim Dzong Un nakazał „przygotowania sił nuklearnych do wojny”


Korea Północna wystrzeliła w weekend do morza pocisk balistyczny krótkiego zasięgu i ogłosiła, że była to symulacja „uderzenia nuklearnego na ważny wrogi cel”. W ubiegłym tygodniu przetestowała natomiast międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM), który według części ekspertów mógłby zostać użyty do ataku jądrowego na Stany Zjednoczone.


W środę MSZ w Pjongjangu ogłosiło, że naciski ze strony Stanów Zjednoczonych na forum ONZ, by Korea Północna zrezygnowała z broni jądrowej, „dokładnie oznaczają wypowiedzenie wojny”. Wcześniej przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nakazał „przygotowania sił nuklearnych do wojny”.


Zobacz też: Korea Płn. z niedoborami żywności. Kim Dzong Un ma plan


Rada Bezpieczeństwa ONZ odbyła w ubiegłym roku 10 zebrań poświęconych próbom rakiet balistycznych Korei Północnej, ale nie wydała żadnego formalnego dokumentu w tej sprawie z powodu sprzeciwu Chin i Rosji, które dysponują prawem weta – podała południowokoreańska agencja Yonhap.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej