RAPORT

Pogarda

Podczas świątecznych zakupów zaatakował senatora. Prokuratura oskarża

Stanisław Karczewski został napadnięty podczas zakupów przez Pawła P. (fot.  Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)
Stanisław Karczewski został napadnięty podczas zakupów przez Pawła P. (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Pawłowi P., który podczas świątecznych zakupów zaatakował byłego marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Mężczyźnie grozi do pięciu lat więzienia.

„Bojówki Tuska posuwają się do najgorszych czynów”. Senator PiS napadnięty i pobity

Senator PiS Stanisław Karczewski został napadnięty w sklepie wielkopowierzchniowym i pobity. W rozmowie z portalem tvp.info senator powiedział, że...

zobacz więcej

Akt oskarżenia przeciwko Pawłowi P. Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała 22 marca do Sądu Okręgowego w Warszawie.


– Paweł P. został oskarżony o to, że 15 grudnia 2022 r. w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich, działając publicznie i bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego, z uwagi na przynależność polityczną pokrzywdzonego znieważył wyżej wymienionego słowami wulgarnymi powszechnie uznanymi za obelżywe – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.


Przewrócił, wyrwał i zniszczył telefon


– Mężczyzna oskarżony został również o to, że zastosował wobec pokrzywdzonego przemoc w postaci odepchnięcia go rękoma na wysokości klatki piersiowej, czym spowodował upadek pokrzywdzonego na podłogę, a następnie wyrwał pokrzywdzonemu z ręki jego telefon i rzucił go o podłogę, czym spowodował uszkodzenie mienia w wysokości 700 zł – dodała prokurator.


O incydencie poinformował na Twitterze sam senator Karczewski. Podkreślił, że podczas świątecznych zakupów został „napadnięty, wulgarnie wyzwany, uderzony i przewrócony”.


Zatrzymano zwolennika opozycji, który zaatakował senatora PiS


Polityk twierdził, że atak miał być umotywowany politycznie oraz że usłyszał obelgi pod swoim adresem, a także prezesa PiS.

Sąd nie zgodził się na areszt wobec podejrzanego o atak na Karczewskiego

Jak dowiedział się portal tvp.info Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie uwzględnił wniosku prokuratury o tymczasowe aresztowanie wobec...

zobacz więcej

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz informowała wtedy, że w stołecznej prokuraturze wszczęto śledztwo w sprawie znieważenia z powodu przynależności politycznej i zastosowania przemocy wobec senatora.


Jak podała, zatrzymanemu w tej sprawie Pawłowi P. przedstawiono zarzut stosowania przemocy z powodu przynależności politycznej, naruszenia nietykalności pokrzywdzonego i uszkodzenia mienia w postaci telefonu.


Napaść na Karczewskiego. Podejrzany się nie przyznał


Prokurator przekazywała też, że podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Złożył wyjaśnienia, ale ich treść jest na była objęta tajemnicą śledztwa.


Sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego. Jednak zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego (20 tys.), dozoru policji, zakazu zbliżania się do pokrzywdzonego i kontaktowania się z nim.


Czytaj też: Rzecznik PO ws. pobicia senatora: Karczewski nakręca spiralę


Tym samym sąd podzielił argumentację prokuratora co do istnienia dużego prawdopodobieństwa popełnienia przez podejrzanego zarzucanego mu czynu. Za zarzucane czyny może grozić od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej