RAPORT

Pogarda

Szczyt ministrów Trójkąta Weimarskiego w Polsce. O tym będą rozmawiać

Szymon Szynkowski vel Sęk, minister ds. europejskich (fot. PAP/Mateusz Marek)
Szymon Szynkowski vel Sęk, minister ds. europejskich (fot. PAP/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

Rozszerzenie Unii Europejskiej i kwestia reformy instytucjonalnej – to główne tematy spotkania ministrów ds. europejskich Trójkąta Weimarskiego, którzy wkrótce spotkają się w Polsce. Minister Szymon Szynkowski vel Sęk poinformował, że szczyt odbędzie się 12 maja w Kórniku pod Poznaniem.

Szokujące słowa szefa austriackiego MSZ: Rosja będzie ważna, bo ma Czajkowskiego, Dostojewskiego i broń atomową

Rosja zawsze pozostanie ważna dla Europy – mówi austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg. W wywiadzie dla Agencji Reutera...

zobacz więcej

Na antenie Polskiego Radia 24 Szymon Szynkowski vel Sęk został m.in. zapytany o to, czy „nie został zakrzyczany, kiedy zaproponował »przegląd odpowiednich obszarów kompetencyjnych Unii i sprawdzenie, czy z niektórych nich Unia nie powinna się wycofać«, a także czy jest w ogóle klimat, że ktoś jest gotów wycofać się z tego, co już zostało zdobyte”. 

 

Polska, Niemcy i Francja o reformie UE 

  

– Będziemy do takiej dyskusji gromadzić koalicję woli i odwagi. Kolejnym takim rozdziałem tej dyskusji jest spotkanie ministrów ds. europejskich Trójkąta Weimarskiego, a więc pani minister z Niemiec, pani minister z Francji, ja zaś jestem gospodarzem tego spotkania – powiedział minister ds. europejskich, jednocześnie informując, że to spotkanie odbędzie się 12 maja na zamku w Kórniku pod Poznaniem. 

  

Przekazał także, że podczas tego spotkania „głównym tematem będzie rozszerzenie Unii Europejskiej i integracja, ale również i jednym z tematów będzie kwestia reformy instytucjonalnej". 

 

– Tam będzie pewnie okazja do zderzenia intelektualnego i refleksji na temat dwóch wizji Europy – dodał. 

Konserwatywny sojusz w Parlamencie Europejskim 

 

Zapewnił, że „rozmawiamy z tymi, którzy mają inną wizję Europy, ale gromadzimy wokół naszej osi przedstawionej przez pana premiera Mateusza Morawieckiego koalicję tych, którzy mają podobną wizję jak my”. Wskazał, że są to „czescy konserwatyści, rząd pani premier Meloni, ale nie tylko, bo tych, którzy patrzą na Unię Europejką podobnie jest w Europie coraz więcej”. 

 

– Będą na pewno naszymi sojusznikami, a zobaczymy i policzymy się w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jak silne wsparcie ma właśnie taka wizja Europy – powiedział Szynkowski vel Sęk. 

 

Zobacz także: Morawiecki przedstawił w Heidelbergu wizję Europy atrakcyjniejszą od projektu von der Leyen i Scholza

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej