RAPORT

Pogarda

Tornado uderzyło w przedmieścia Los Angeles. Największe od 40 lat [WIDEO]

Tornado zrywało dachy budynków w Montebello (fot. Mario Tama/Getty)
Tornado zrywało dachy budynków w Montebello (fot. Mario Tama/Getty)

Najnowsze

Popularne

Tornado nawiedziło przedmieścia Los Angeles, zrywając dachy i linie elektryczne. Prędkość wiatru sięgała 177 km/h. Ranna została jedna osoba. Było to najsilniejsze tornado na obszarze największej metropolii stanu Kalifornia od marca 1983 r.

– Nigdy czegoś takiego nie widziałem. Trzęsienia ziemi – owszem, do tego jesteśmy przyzwyczajeni – powiedział Associated Press jeden z mieszkańców Montebello.

Z budynku jego firmy wiatr zerwał kilkaset metrów kwadratowych dachu, roztrzaskał wszystkie okna hali magazynu i zerwał łącza gazu.


Za tornado oraz wichury i opady odpowiada nietypowy sztorm na Pacyfiku – wyjaśnia AP.

Był to kolejny dzień ekstremalnej pogody. Poprzedniego dnia w Kalifornii porywisty wiatr był przyczyną śmierci co najmniej pięciu osób, które zginęły przygniecione przez łamiące się drzewa.


Około 92 tys. domów zostało pozbawionych prądu, a 14 tys. ludzi – w większości mieszkańców hrabstwa Tulare – nakazano ewakuację.

Ulewy i wichury ciągnące się od San Francisco po Monterey były spowodowane niezwykłym spadkiem ciśnienia nad wschodnim Pacyfikiem. Meteorolodzy opisali zjawisko jako „wybuchową cyklogenezę”.


Czytaj też: Kalifornia zmaga się z rzekami atmosferycznymi


– To zdecydowanie nie jest typowe dla tego regionu – powiedziała meteorolog Rose Schoenfeld. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej