RAPORT

Pogarda

Chiny: Amerykański niszczyciel nielegalnie wpłynął na nasze wody. Waszyngton zaprzecza

Marynarka wojenna USA w czwartek zakwestionowała oświadczenie chińskiego wojska (fot. U.S. Navy/Getty Images)
Marynarka wojenna USA w czwartek zakwestionowała oświadczenie chińskiego wojska (fot. U.S. Navy/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Władze Chin poinformowały, że amerykański niszczyciel rakietowy USS Milius wpłynął w czwartek na chińskie wody terytorialne na Morzu Południowochińskim i został z nich przepędzony; władze w Waszyngtonie zaprzeczają – poinformowała Agencja Reutera.

Chiny grożą Australii, USA i Wielkiej Brytanii? Kreml wysyła kuriozalny komunikat

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia ignorują obawy społeczności międzynarodowej i podążają „niebezpieczną drogą” – oświadczył we wtorek...

zobacz więcej

Chińska armia twierdzi, że niszczyciel rakietowy USS Milius wpłynął na wody terytorialne Chin w pobliżu Wysp Paracelskich, do których prawo oprócz Pekinu roszczą sobie Tajwan i Wietnam. Chińskie władze stwierdziły, że okręt wpłynął na ich wody terytorialne, „podważając pokój i stabilność na ruchliwym szlaku wodnym”.


– Nasze siły utrzymają wysoki stan gotowości przez cały czas i podejmą wszelkie niezbędne środki, aby zdecydowanie chronić suwerenność narodową i bezpieczeństwo oraz pokój i stabilność na Morzu Południowochińskim – powiedział Tian Junli, rzecznik chińskiego Dowództwa Południowego, dodając, że amerykański okręt został zmuszony do opuszczenia tych wód.


Marynarka wojenna USA w czwartek zakwestionowała oświadczenie chińskiego wojska, mówiąc, że niszczyciel prowadzi „rutynowe operacje” na Morzu Południowochińskim i nie został wydalony.


„Stany Zjednoczone będą nadal latać, żeglować i działać wszędzie tam, gdzie pozwala na to prawo międzynarodowe” – napisano w oświadczeniu 7 Floty Marynarki Wojennej USA.


Zobacz też: Dlaczego Chinom tak zależy na Tajwanie?


Wyspy Paracelskie to sporny archipelag rozciągający się na Morzu Południowochińskim ok. 325 km na wschód od Wietnamu. Chiny sprawują de facto kontrolę nad wyspami i zbudowały na nich swoje instalacje i placówki, wbrew stanowisku Tajwanu i Wietnamu.


W tym rejonie napięcie między Stanami Zjednoczonymi a Chinami wzrasta – dodał „Guardian”. Stany Zjednoczone wzmacniają sojusze w regionie Azji i Pacyfiku, starając się przeciwdziałać wrastającej aktywności Pekinu na Morzu Południowochińskim i w Cieśninie Tajwańskiej, gdzie Pekin zwiększa swoje roszczenia terytorialne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej