RAPORT

Pogarda

Kowalczyk: Na początku przyszłego tygodnia okrągły stół ws. zboża

Najistotniejszym problemem jest wywiezienie ukraińskiego zboża z Polski (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
Najistotniejszym problemem jest wywiezienie ukraińskiego zboża z Polski (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Chcemy zintensyfikować eksport zboża, szczególnie pszenicy – poinformował wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Ujawnił, że na początku przyszłego tygodnia ma się odbyć spotkanie w tej sprawie z udziałem firm eksportowych, organizacji rolników i Krajowej Grupy Spożywczej.

Blokada eksportu ukraińskiego zboża. Apel NATO i UE do Rosji

Świat powinien zmusić Rosję do wznowienia korytarza zbożowego, aby zapobiec destabilizacji i niekontrolowanej migracji – stwierdził w niedzielę...

zobacz więcej

W Programie Pierwszym Polskiego Radia wicepremier pytany, jakie rozwiązania planuje, by opróżnić magazyny „zalane” ukraińskim zbożem, poinformował, że „jest zamiar wzmożenia eksportu”.


– Bardzo intensywny eksport, szczególnie pszenicy. Nie chcę mówić o technikaliach, ale są opracowywane pewne propozycje. Na początku przyszłego tygodnia chcę zrobić spotkanie, nazwijmy to okrągłym stołem – przekazał szef MRiRW.


Okrągły stół ws. zboża. Kto będzie zaproszony?


Dodał, że rozwiązania „oczywiście będą kosztować”, bo cena na światowych rynkach spadła.


Poinformował, że na spotkanie chce zaprosić firmy eksportowe, Krajową Grupę Spożywczą, wszystkie organizacje rolnicze, a także resort infrastruktury.


Czytaj też: Turcja będzie dalej pomagać w eksporcie zboża z Ukrainy


– Wszystkie dobre podpowiedzi są ważne. I też ważne, byśmy nie wymyślili czegoś, co nie będzie akceptowane przez którąkolwiek ze stron, a tych stron jest dużo, bo to przede wszystkim rolnicy, firmy skupujące, przetwórcze, eksportowe, Krajowa Grupa Spożywcza i strona rządowa – podkreślił Kowalczyk.

Zełenski o eksporcie ukraińskiego zboża: Jesteśmy gotowi

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził port w Czarnomorsku w pobliżu Odessy, gdzie trwa załadunek zboża na statek, który ma być pierwszą...

zobacz więcej

Zaznaczył, że najistotniejszym problemem jest wywiezienie ukraińskiego zboża z Polski. Dopytywany, jakie propozycje przedstawi do negocjacji podczas okrągłego stołu, odparł, że będą to przede wszystkim propozycje eksportowe, kredytowe i magazynowe.


– Będziemy chcieli wspomóc eksport, łącznie z wykorzystaniem potencjalnie pomocy humanitarnej dla krajów Afryki – dodał Kowalczyk.


Wyraził też nadzieję, że w przyszłym tygodniu Komisja Europejska zaakceptuje jego propozycję dopłat dla rolników do tony zboża w wysokości od 150 do 250 zł, w zależności od regionu.


Najwyższe dopłaty mają być dla rolników z województw graniczących z Ukrainą: podkarpackiego i lubelskiego. Tam rolnicy będą mogli otrzymać 250 zł do sprzedanej tony pszenicy.


W województwach: małopolskim, świętokrzyskim, mazowieckim, podlaskim rolnicy otrzymają dopłatę 200 zł. Rolnicy z pozostałych województw otrzymają 150 zł, wynika z informacji resortu rolnictwa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej