RAPORT

Pogarda

Skarb odnaleziony w bibliotece. „Cudem ocalał podczas okupacji” [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Skarby wciąż zdarza się odnajdywać, m.in. w archiwach czy bibliotekach. Jeden z takich skarbów – Torę – odkryto w likwidowanej bibliotece Sądu Okręgowego w Poznaniu. Księga datowana na początek ubiegłego wieku została uroczyście przekazana przewodniczącej gminy żydowskiej w Poznaniu – informuje TVP3 Poznań.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Gliński o możliwym terminie podpisania umowy

W kwietniu możliwe jest podpisanie umowy o współprowadzeniu Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości z władzami regionu. Umożliwi to współfinansowanie...

zobacz więcej

Dokładna historia księgi nie jest znana, ale z opisu i pieczęci, które znajdują się na niej, wynika, że wydano ją w Wilnie, a wydrukowano w Warszawie. Początkowo była w posiadaniu warszawskiej gminy żydowskiej, następnie Sądu Apelacyjnego w Toruniu, skąd trafiła do Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. Ten w czasie likwidacji w 1948 r. miał przekazać ją do sądu wojewódzkiego – obecnie sądu okręgowego.


To było tak jak z losami żydowskiego narodu, tak ta księga wędrowała z miejsca na miejsce – mówi przewodnicząca gminy żydowskiej w Poznaniu Alicja Kobus. 


Na księdze widnieje także pieczęć Oberlandgericht Posen z nazistowskimi insygniami, co sprawia, że pojawia się wiele pytań o to, jak to się stało, że nie została zniszczona w czasie wojny

– W czasie okupacji niemieckiej jakimś cudem ocalała i nie została zlikwidowana, zniszczona. Chyba tylko dlatego, że była w zbiorach sądowych, (…) okupant jej nie zniszczył – ocenia prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu Krzysztof Lewandowski. 


Tora, czyli Pięcioksiąg Mojżesza, zawiera najważniejsze dla wyznawców judaizmu pięć ksiąg objawionych: Księgę Rodzaju, Księgę Wyjścia, Księgę Kapłańską, Księgę Liczb i Księgę Powtórzonego Prawa.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej