RAPORT

Pogarda

Doping w szczepionce? Lekkoatleta w oparach absurdu

Zane Robertson (fot. Getty Images)
Zane Robertson (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Sportowcy przyłapani na dopingu szukają różnych usprawiedliwień, ale to wydaje się być wyjątkowo kuriozalne. Zane Robertson, nowozelandzki lekkoatleta, przyznał, że niedozwoloną substancję podano mu… w szczepionce na COVID-19.

Jest decyzja IIHF. Rosyjscy hokeiści wykluczeni na kolejne lata

Reprezentacje Rosji i Białorusi w hokeju na lodzie oraz drużyny klubowe z tych krajów nie będą mogły uczestniczyć w międzynarodowych rozgrywkach...

zobacz więcej

Biegacz nie należy do czołówki w swojej dyscyplinie, ale ma w CV kilka sukcesów, jak brązowy medal igrzysk wspólnoty w Glasgow w 2014 r. czy srebrny medal Pucharu Interkontynentalnego w Marakeszu. W tym samym roku pojawił się również w Sopocie na halowych mistrzostwach świata. Uczestniczył w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro oraz Tokio.


33-latek w ostatnich latach kariery próbował sobie pomóc w niedozwolony sposób. W jego organizmie wykryto EPO, czyli erytropoetynę, znany środek stosowany w sportach wytrzymałościowych, zwiększający wzrost tlenu dostarczanego do mięśni.


Co może być w szczepionce przeciwko COVID-19?


Tłumaczenie zawodnika? W placówce medycznej w Kenii, miejscu jego treningów, miano podać mu szczepionkę na COVID-19 zawierającą tę substancję. Teoria szybko została obalona przez organizację Drug Free Sport New Zealand, która przedstawiła dowody, że w ogólne nie było go w tym miejscu we wskazanym czasie.


Krajowy komitet olimpijski nie miał innego wyjścia i zawiesił sportowca na osiem lat. Biorąc pod uwagę zaawansowany wiek lekkoatlety, nie ma już szans na powrót do zawodowego sportu.
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej