RAPORT

Pogarda

Sterowanie urządzeniami przez umysł jest już możliwe

Konsole, klawiatury, ekrany dotykowe i rozpoznawanie gestów dłoni stają się zbędne (fot. Andy Roberts/UTS)
Konsole, klawiatury, ekrany dotykowe i rozpoznawanie gestów dłoni stają się zbędne (fot. Andy Roberts/UTS)

Najnowsze

Popularne

Nowa technologia opracowana przez naukowców z Australii umożliwia bezdotykowe i bezgłosowe sterowanie urządzeniami przez umysł. Naukowcy z University of Technology w Sydney opracowali technologię biosensorów, która pozwala człowiekowi obsługiwać maszyny wyłącznie poprzez kontrolę myśli.

Mikrochipy w mózgu, czyli na drodze do Homo cyber

Firma Elona Muska testuje wszczepiane do mózgu chipy, które mają połączyć umysł z komputerem. Niektórzy eksperci przewidują, że do 2050 r. każdy...

zobacz więcej

Czujniki umieszczone są z tyłu głowy, aby wykrywać fale mózgowe z kory. Użytkownik nosi zamontowany na głowie obiektyw rzeczywistości rozszerzonej, który wyświetla białe migoczące kwadraty.


Koncentrując się na określonym kwadracie, fale mózgowe operatora są wychwytywane przez biosensor; dekoder przetwarza sygnał na polecenia.


Sterowanie umysłem: dziewięć poleceń w ciągu dwóch sekund


– Nasza technologia może wydać co najmniej dziewięć poleceń w ciągu dwóch sekund. Oznacza to, że mamy dziewięć różnych rodzajów poleceń, a operator może wybrać jedno z tych dziewięciu w tym okresie – powiedział współautor projektu prof. Chin-Teng Lin.


– Technologia bez użycia rąk i głosu działa poza laboratorium, zawsze i wszędzie. Sprawia, że interfejsy, takie jak konsole, klawiatury, ekrany dotykowe i rozpoznawanie gestów dłoni, stają się zbędne – powiedziała współautorka projektu, profesor Wydziału Inżynierii i Informatyki Uniwersytetu w Sydney, Francesca Iacopi.


Czytaj też: Ludzie będą służyć maszynom? Przejmą one absolutną kontrolę


– Wykorzystując najnowocześniejszy materiał grafenowy w połączeniu z krzemem, udało nam się przezwyciężyć problemy związane z korozją, trwałością i odpornością na kontakt ze skórą, aby opracować suche czujniki do noszenia – wyjaśniła prof. Iacopi.

Przełom w diagnostyce medycznej? Ważny wynalazek polskich naukowców

Bioczujnik z matrycą grafenową opracowaną przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego może zrewolucjonizować diagnostykę medyczną. Matryca...

zobacz więcej

Czujniki są odporne na warunki otoczenia (zmiany temperatur, wilgoć, zapylenie, itp.), dzięki czemu mogą być używane w ekstremalnych środowiskach. Te cechy są szczególnie ważne, gdyż pierwszą instytucją, która zainteresowała się tym wynalazkiem, była armia australijska.


Technologia została zademonstrowana specjalistom wojskowym. Próba polegała na sterowaniu psem-robotem.


Żołnierze sterowali psem-robotem


Żołnierze obsługiwali czworonożnego robota Ghost Robotics za pomocą interfejsu mózg-maszyna. Urządzenie pozwalało na dowodzenie psem-robotem bez użycia rąk i głosu z dokładnością do 94 proc.


Badanie zostało opisane w czasopiśmie „ACS Applied Nano Materials”.


Czytaj też: 18-latek z Meksyku wynalazł biustonosz do walki z rakiem


Oprócz zastosowań wojskowych technologia ma także duży potencjał w cywilnych dziedzinach, jak: produkcja przemysłowa, lotnictwo i opieka zdrowotna (np. umożliwiając osobom niepełnosprawnym kontrolowanie wózka inwalidzkiego).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej