RAPORT

Pogarda

Ponad 25 tys. zł kary dla szpitala, w którym pracuje Mama Ginekolog

Nicole Sochacki-Wójcicka jest znana w mediach społecznościowych jako Mama Ginekolog (fot. arch.PAP/Rafał Guz)
Nicole Sochacki-Wójcicka jest znana w mediach społecznościowych jako Mama Ginekolog (fot. arch.PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Narodowy Fundusz Zdrowia wezwał Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM do zapłaty ponad 25 tys. zł kary za niesłusznie sprawozdaną i rozliczoną hospitalizację. To wynik czynności sprawdzających NFZ w związku z wypowiedziami lek. Nicole Sochacki-Wójcickiej, znanej w mediach społecznościowych jako Mama Ginekolog.

Zespół kontrolny zajmie się sprawą Mamy Ginekolog. Jest komentarz rzecznika WUM

Zawód zaufania publicznego, jakim jest lekarz, zasługuje na wysokie standardy. Takim na pewno nie jest udawanie określonej specjalizacji w celu...

zobacz więcej

Na początku lutego Sochacki-Wójcicka przyznała w jednym z serwisów społecznościowych, że przyjmuje poza kolejnością koleżanki i krewnych na NFZ. Powiedziała też, że została przyjęta do szpitala, w którym pracuje, nie ze względów medycznych, ale po to, aby opiekować się swoim dzieckiem.


Narodowy Fundusz Zdrowia zażądał pilnych wyjaśnień od Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM (UCZKiN). Jednocześnie NFZ rozpoczął w placówce czynności sprawdzające. Dotyczyły one hospitalizacji lek. Nicole Sochacki-Wójcickiej w UCZKiN i przyjmowania pacjentek poza kolejnością w tej placówce.


Wyniki kontroli NFZ ws. Mamy Ginekolog


Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował teraz, że zakończył właśnie postępowanie sprawdzające.


„Po analizie m.in. dokumentacji medycznej i rozliczeń UCZKiN z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim NFZ kontrolerzy stwierdzili nieprawidłowości w przypadku jednej hospitalizacji lek. Nicole Sochacki-Wójcickiej, trwającej 10 dni. Wpisy w indywidualnej dokumentacji medycznej nie potwierdzają wskazań do hospitalizacji, czego skutkiem było niezasadne jej sprawozdanie i rozliczenie z NFZ. Według ustaleń kontroli leczenie Mamy Ginekolog powinno odbywać się w ramach opieki specjalistycznej (ambulatoryjnej), a nie w warunkach szpitalnych” – podał NFZ.


Czytaj też: Jacek Ozdoba o Mamie Ginekolog: Stajemy w obronie oburzonego środowiska lekarskiego


Jednocześnie wskazano, że w szpitalu jedyną formą opieki odnotowaną w dokumentacji medycznej na całe 10 dni hospitalizacji była kontrola stanu ogólnego pacjentki.

Mama Ginekolog przyjmuje znajomych poza kolejnością? NFZ żąda wyjaśnień

Popularna influencenka Mama Ginekolog przyznała się w nagraniu w mediach społecznościowych, że w swoim gabinecie regularnie przyjmuje znajome...

zobacz więcej

„Odnotowana została tylko jedna obserwacja lekarska i to z dnia wypisu. Mimo braku jakichkolwiek podstaw, które byłyby odnotowane przez placówkę, hospitalizacja została sprawozdana przez UCZKiN do NFZ, tym samym sfinansowana ze środków publicznych” – zaznaczył Fundusz.


Fundusz zwrócił uwagę, że jest to wprost naruszenie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.


NFZ nałożył na UCZKiN karę umowną


„Dlatego NFZ nałożył na UCZKiN karę umowną w wysokości 25,1 tys. zł. Placówka ma 14 dni na wpłacenie tych środków do Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ” – poinformowano.


Drugim wątkiem badanym przez kontrolerów Funduszu w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM było przyjmowanie pacjentów poza kolejnością w ramach kontraktu z NFZ.


Czytaj też: Mama Ginekolog nie jest ginekolog? Rzecznik WUM zapowiada zespół kontrolny


„W trakcie czynności sprawdzających UCZKiN nie przekazywał lub opóźniał przekazywanie dokumentacji wymaganej przez kontrolerów NFZ. Mimo zapewnień do tej pory UCZKiN nie udostępnił też Narodowemu Funduszowi Zdrowia ustaleń z prac wewnętrznego zespołu, który został powołany przez władze placówki do zbadania tej sprawy” – podał NFZ.

Dom rodzinny Mamy Ginekolog to willa Siary z „Kilera”. „Zamiast salonu basen”

W domu rodzinnym Nicole Sochacki-Wójcickiej, znanej jako Mama Ginekolog, kręcono słynne sceny do jednego z najpopularniejszych polskich filmów –...

zobacz więcej

Fundusz przekazał, że wobec uzasadnionych wątpliwości dotyczących współpracy z UCZKiN w toczącym się postępowaniu w celu wyjaśnienia przyjmowania pacjentów poza harmonogramem Narodowy Fundusz Zdrowia zdecydował także o jednoczesnym zakończeniu działań sprawdzających i wszczęciu regularnej oraz kompleksowej kontroli w placówce.


Informacje o rozpoczęciu kontroli i wezwanie do zapłaty ponad 25 tys. zł zostały przekazane do Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM.


Czytaj też: Szczepienia poza kolejnością. Co z etyką TVN?


Narodowy Fundusz Zdrowia podkreślił też, że zachowanie lek. Nicole Sochacki-Wójcickiej jest niewłaściwe i nosi znamiona naruszenia Kodeksu etyki lekarskiej.


Dlatego o wynikach postępowania wyjaśniającego, prowadzonego przez NFZ, został powiadomiony Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w Warszawie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej