RAPORT

Pogarda

13. emerytura. Prezes ZUS podała termin wypłaty pierwszych świadczeń

Ponad 10 mln rencistów i emerytów otrzymało już zwaloryzowane świadczenia (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)
Ponad 10 mln rencistów i emerytów otrzymało już zwaloryzowane świadczenia (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Pierwsze trzynastki trafią do emerytów i rencistów jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi – przekazała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Aby otrzymać to świadczenie, nie trzeba składać żadnego wniosku, ZUS wypłaci je automatycznie.

Duży skok liczby emerytów. Nie oglądają się na zachęty do dłuższej pracy

Polacy nie oglądają się na zachęty do dłuższej pracy przed emeryturą. Przed 1 marca – czyli datą najwyższej od lat waloryzacji – wniosek do ZUS o...

zobacz więcej

– ZUS wypłaca trzynastki z kwietniową emeryturą lub rentą. Gdy termin płatności świadczenia wypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy, to ZUS wypłaci je przed tym dniem wolnym. Jeśli na przykład termin płatności emerytury wypada 10 kwietnia, to emeryt otrzyma swoje świadczenie wraz z trzynastką jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi – zaznaczyła szefowa ZUS.


Jak dodała, pierwsza wypłata będzie dokonana 31 marca z uwagi na to, że 1 kwietnia wypada w sobotę. Ostatni termin przypada na 25 kwietnia. Wcześniejsza wypłata obejmie również te osoby, które otrzymują świadczenie do 10. dnia miesiąca. Pieniądze trafią do nich jeszcze przez Wielkanocą.


Harmonogram wypłat trzynastych emerytur to: 1 kwietnia (wypłata 31 marca), 5 kwietnia, 6 kwietnia, 10 kwietnia, 15 kwietnia, 20 kwietnia, 25 kwietnia.


Zobacz też: Jesień życia w Polsce. Brytyjscy emeryci coraz chętniej przeprowadzają się nad Wisłę


Ponadto ZUS przypomina, że większość spośród ponad 10 mln rencistów i emerytów otrzymała już zwaloryzowane świadczenia.

W wielu krajach żyje więcej emerytów niż dzieci

„Po raz pierwszy w historii na świecie żyje więcej osób powyżej 65. roku życia niż poniżej 5., a w wielu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii,...

zobacz więcej

Od 1 marca emerytury i renty wzrosły o 14,8 proc. W tym roku waloryzacja jest kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto.


Według wyliczeń ZUS osoby, których świadczenie wynosiło na przykład 1338,44 zł, po waloryzacji otrzymują 250 zł więcej, czyli 1588,44 zł. W skali roku oznacza to podwyżkę w wysokości 3000 zł. Emerytura w wysokości 2000 zł wzrosła o 296 zł do kwoty 2296 zł, co oznacza dodatkowe 3552 zł w skali roku. Emeryci pobierający świadczenie w wysokości 3 tys. zł po waloryzacji dostają 3444 zł (wzrost o 444 zł). Przełoży się to na 5328 zł podwyżki w skali roku.


Dzięki waloryzacji do kwoty 1588,44 zł brutto wzrosła minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. Minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca wynosi natomiast 1191,33 zł brutto, a świadczenie przedemerytalne 1600,70 zł brutto.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej