RAPORT

Pogarda

Od pływania w kółko można zwariować. Zakaz hodowania rybek w okrągłych akwariach

Pływanie rybek w kółko sprawia, że są otępiałe i zestresowane (fot. pixabay/ElenzaPhotograhy)
Pływanie rybek w kółko sprawia, że są otępiałe i zestresowane (fot. pixabay/ElenzaPhotograhy)

Najnowsze

Popularne

Zakaz hodowania rybek w okrągłych akwariach – to jeden z przepisów z rozporządzenia opracowanego przez władze miasta Treviso na północy Włoch. Jak podkreślono w uzasadnieniu, pływanie rybek w kółko sprawia, że są one otępiałe i zestresowane.

Przerażające złote rybki. Na wolności osiągają gigantyczne rozmiary

W jednym z jezior w amerykańskim stanie Minnesota znaleziono nietypowe złote rybki. Okazało się, że zwierzęta te osiągają na wolności gigantyczne...

zobacz więcej

Zapis dotyczący akwariów w kształcie kuli znalazł się w zbiorze przepisów o ochronie zwierząt. Przygotował go zespół ekspertów i przedstawicieli zarządu miasta – poinformowano w lokalnym wydaniu dziennika „Corriere della Sera”.


Jak się zaznacza, poprzednie przepisy miały na celu zwalczanie maltretowania zwierząt, te nowe zaś zawierają wiele kroków i wskazówek dotyczących ich odpowiedniego traktowania.


I tak na przykład zabroniono nadmiernego obciążania zwierząt roboczych pracą. Jest też mowa o możliwości wejścia psów do budynków użyteczności publicznej, gdzie wcześniej miały zakaz wstępu.


Ale po raz pierwszy wspomniano też o rybkach akwariowych, zakazując trzymania ich w szklanych kulach.

W uzasadnieniu podano kilka powodów; ograniczone rozmiary takich akwariów, co uniemożliwia wystarczające natlenienie wody. Poza tym – wyjaśniono – kształt naczynia zmusza rybki do pływania w kółko; to zaś sprawia, że mają one wypaczoną wizję otoczenia na zewnątrz i wywołuje u nich stres. W świetle nowego rozporządzenie można to uznać za maltretowanie.


Przeczytaj też: Uwaga, ryba za kierownicą! Naukowcy nauczyli karasia prowadzić pojazd


Nowy regulamin w sprawie ochrony zwierząt musi jeszcze ostatecznie zatwierdzić rada miejska Treviso.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej