RAPORT

Pogarda

W Szaflarach powstaje najgłębszy odwiert geotermalny na świecie [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

To ma być najgłębszy odwiert geotermalny na świecie. W Szaflarach (woj. małopolskie) rozpoczęto ustawianie specjalnej wieży, która ma umożliwić wydobycie wody z głębokości 7 kilometrów. Temperatura tej wody ma mieć nawet 180 stopni Celsjusza. W planach jest by ogrzewała domy w Szaflarach i w części Nowego Targu – informuje TVP3 Kraków.

„Fotowoltaika jest tak lubiana w Polsce”. Minister Moskwa o OZE

Ubiegły rok był dobry dla rozwoju odnawialnych źródeł energii, w tym dla fotowoltaiki. Myślę, że fotowoltaika jest tak lubiana w Polsce, bo lubimy...

zobacz więcej

Najgłębszy, ponad 7-kilometrowy odwiert geotermalny na świecie wkrótce stanie się faktem. W Szaflarach trwają ostatnie przygotowania do uruchomienia wiertni. Teraz utwardzany jest teren, na którym stanie 60-metrowa wieża – informuje TVP3 Kraków.


– Aktualnie jesteśmy w końcowej fazie prac montażowych przed uruchomieniem urządzenia. Zaplanowany start, rozpoczęcie wiercenia to jest przyszły tydzień. Oczywiście przed rozpoczęciem będzie kolaudacja tzw. dopuszczenie urządzenia do ruchu – mówi Adam Synowiec, kierownik wiertni.


Odwiert eksploatacyjno-badawczy


– Bardzo ważne jest to, że jest to odwiert eksploatacyjno-badawczy. Czyli pierwszym elementem jest zbadanie całej niecki podhalańskiej i całej geologii naszego regionu, a następnie planowane jest wydobycie i korzystanie z tego odwiertu na ogrzewanie domów, produkcję energii, jak pójdzie wszystko po naszej myśli – tłumaczy Rafał Szkaradziński, wójt gminy Szaflary.


Sama wiertnia to skomplikowane urządzenie. Sprowadzono je ze Stanów Zjednoczonych. – Urządzenie, jedno z najnowocześniejszych urządzeń praktycznie niedostępne w Europie to aparatura z walking systemem do przemieszczania – wyjaśnia Synowiec.


Przygotowania do wiercenia gmina Szaflary rozpoczęła kilka lat temu. Teraz jest to jedna z największych inwestycji samorządowych na Podhalu, warta 107 mln zł. – Od 2015 roku staraliśmy się o to, abyśmy na terenie gminy Szaflary mogli ogrzewać domy ciepłem geotermalnym pochodzącym z odwiertu, dlatego też niezwłocznie po podjęciu decyzji podjęliśmy współpracę z miastem Nowym Targ, nowotarskim MPC-em, geotermią Podhalańską – wylicza Szkaradziński.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


TVP3 Kraków podaje, że jest już gotowy projekt przyszłej sieci ciepłowniczej dla miejscowości Szaflary, Bańska Niżna, Zaskale oraz Bór. – Równolegle z odwiertem chcielibyśmy razem z miastem Nowy Targ rozpocząć budowę magistrali i budowę sieci ciepłowniczej na terenie gminy Szaflary. Ta inwestycja jest bardzo ważna i dla miasta Nowy Targ i dla gminy Szaflary jest to bezpieczne źródło ciepła, ale także możliwość produkcji prądu – mówi Sławomir Furca, zastępca wójta gminy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej