RAPORT

Pogarda

Francja: Słowa Macrona nie pomogły. Trwają starcia z policją

Kolejny dzień we Francji trwają manifestacje (fot. PAP/EPA/YOAN VALAT)
Kolejny dzień we Francji trwają manifestacje (fot. PAP/EPA/YOAN VALAT)

Najnowsze

Popularne

Środowe wystąpienie telewizyjne prezydenta Francji Emmanuela Macrona w sprawie reformy emerytalnej nie uspokoiło nastrojów w społeczeństwie. W różnych miastach Francji w środę trwają demonstracje; w niektórych z nich dochodzi do starć protestujących z policją.

Zamieszki we Francji. Dodatkowa mobilizacja tysięcy policjantów

Na paryskim placu Republiki doszło we wtorek wieczorem do starć protestujących przeciwko reformie emerytalnej z oddziałami policji. Również w...

zobacz więcej

W środę wieczorem demonstranci wyszli na ulice m.in. w Lille, Besancon i Montpellier. W Bordeaux doszło do starć demonstrantów z policją; funkcjonariusze bezpieczeństwa użyli gazu łzawiącego. Z kolei w Paryżu ludzie zaczęli się zbierać na placu Stalingradzkim. Rano podczas demonstracji rolników w Rennes traktor podjechał bardzo blisko policyjnej armatki wodnej, prawie się z nią zderzając


Kolejny, dziewiąty „dzień mobilizacji społecznej” będzie miał miejsce w czwartek. Strajki dotkną wiele sektorów francuskiej gospodarki, a demonstracje spodziewane są w miastach w całym kraju.


Francja: Na wielu stacjach benzynowych nie ma paliwa


W środę dziennik „Le Figaro” poinformował, że w związku z przedłużającymi się strajkami pracowników we francuskich rafineriach w 13 proc. stacji benzynowych w kraju nie ma obecnie benzyny ani oleju napędowego.

Media: Francja znajduje się na granicy krachu politycznego

Francja znajduje się na granicy krachu politycznego – oceniają francuskie media, komentując odrzucenie przez parlament wotum nieufności dla rządu...

zobacz więcej

W czwartek paraliż komunikacyjny w całym kraju


Francuski publiczny przewoźnik kolejowy SNCF zakomunikował, że ruch pociągów będzie w czwartek poważnie zakłócony. To samo tyczy się transportu publicznego w stolicy, w tym metra. Z powodu strajku kontrolerów ruchu lotniczego francuski urząd lotnictwa cywilnego (DGAC) poprosił linie lotnicze o odwołanie w czwartek 30 proc. lotów na lotnisku Paris-Orly i 20 proc. na innych lotniskach.


W szkołach podstawowych w strajkach w czwartek ma wziąć udział 40-50 proc. nauczycieli. Do poniedziałku strajkować mają również pracownicy komunalni w stolicy, których protest skutkował tonami śmieci zalegającymi w Paryżu; w poniedziałek było ich 9,3 tys. ton.


Prezydent Francji: Nie ma tolerancji dla agresji


W środę prezydent Emmanuel Macron udzielił wywiadu telewizyjnego w związku z przyjętą reformą emerytalną. Wyraził nadzieję, że nowa ustawa wejdzie w życie do końca roku. W odniesieniu do protestów kierowanych przez związki zawodowe od stycznia Macron stwierdził, że nie będzie tolerancji dla agresji podczas demonstracji. Same protesty, przeprowadzane w sposób pokojowy, są prawem ludzi, którzy nie zgadzają się z daną polityką – przyznał.
Zamieszki we Francji. Ranni policjanci, dziesiątki zatrzymanych

We Francji piąty wieczór z rzędu doszło do protestów przeciwko reformie emerytalnej i brutalnych zamieszek. W starciach rannych zostało 11...

zobacz więcej

Wywiad został ostro skrytykowany przez opozycję i protestujących przeciwko reformie podwyższającej wiek emerytalny z 62 do 64 lat. 


„Macron nie rozumie Francuzów”


„Ten prezydent nie rozumie Francuzów” – stwierdził sekretarz Partii Socjalistycznej Olivier Faure. Liderka skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen oskarżyła z kolei Macrona o pogardliwe podejście (do ludzi) i „utratę kontaktu z rzeczywistością”.


Według władz w czwartkowych demonstracjach może wziąć udział do 800 tys. osób. Służby porządkowe spodziewają się zamieszek pod koniec protestów.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej