RAPORT

Pogarda

Szynkowski vel Sęk: Budujemy koalicję państw, które chcą Europy woli i odwagi

Najnowsze

Popularne

– Pokazując tę wizję, premier Morawiecki pokazał, że nie jesteśmy skazani na wizję centralistyczną prezentowaną przez Niemcy i Francję. Jesteśmy w stanie przedstawić alternatywę i wokół niej budować koalicję państw, które chcą Europy silniej, Europy woli i odwagi – powiedział w programie „Gość Wiadomości” Szymon Szynkowski vel Sęk. Minister do spraw Unii Europejskiej odniósł się do wykładu Mateusza Morawieckiego, który został wygłoszony w niemieckim Heidelbergu.

„Europa w historycznym punkcie zwrotnym”. Premier Morawiecki wygłosił wykład w Heidelbergu

Premier Mateusz Morawiecki wygłosił na Uniwersytecie w Heidelbergu wykład „Europa w historycznym punkcie zwrotnym”. Wykład był poświęcony możliwym...

zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki wygłosił na Uniwersytecie w Heidelbergu wykład „Europa w historycznym punkcie zwrotnym”. Zwracał w nim uwagę m.in. na znaczenie i wagę państw narodowych. Całą wizytę opisaliśmy TUTAJ.


O wykład premiera i reakcje niemieckich mediów pytany był w programie „Gość Wiadomości” Szymon Szynkowski vel Sęk, minister ds. Unii Europejskiej. – My wykorzystujemy ten czas, że Polska jest w sposób szczególny słuchana jako lider Europy Środkowo-Wschodniej i ten kraj, który w przeszłości stawiał trafne diagnozy. Wykorzystując ten czas w Heidelbergu premier Mateusz Morawiecki zarysował wizję Unii Europejskiej w przyszłości oraz w krótkoterminowym okresie – powiedział gość TVP.


Jak przekazał Szynkowski vel Sęk, premier sugerował, co można zrobić, żeby UE odnosiła sukcesy w krótkookresowej perspektywie oraz w przyszłości.

Premier: Leśnictwo i gospodarka leśna powinny pozostać w gestii poszczególnych krajów UE

21 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Lasów; tego dnia Rada Ministrów przyjęła uchwałę w obronie polskich lasów. Stoimy na stanowisku, że...

zobacz więcej

Sukces państw narodowych


Gość TVP zaznaczył, że pozytywna wizja przyszłości Polski i UE, „to jest przede wszystkim odwołanie się do idei państw narodowych”. – To jest pogodzenie się z tym, przez tych którzy chcą Europy centralistycznej i federalistycznej, że urzędnicy europejscy, że instytucje europejskie i biurokracja brukselska nie ma mandatu społecznego, a w związku z tym nie ma prawa do narzucania obywatelom Europy swoich decyzji – mówił.


– To państwa i rządy tych państw wybierane w demokratycznym procesie, to wolność i solidarność, te wartości które legły u podstaw UE, wtedy kiedy ona była tworzona, są tymi wartościami, do których warto się dzisiaj odwołać – mówił minister ds. Unii Europejskiej.


Wykład premiera na Uniwersytecie w HeidelberguAplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej