RAPORT

Pogarda

Sąd odebrał rodzicom prawo do opieki nad dzieckiem, zanim się urodziło

Dziecko urodziło się w czasie, kiedy trwał proces sądowy (fot. Shutterstock)
Dziecko urodziło się w czasie, kiedy trwał proces sądowy (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Sąd we wspólnocie autonomicznej Kastylia-La Mancha w środkowej Hiszpanii podtrzymał decyzję opieki społecznej o odebraniu rodzicom prawa do opieki nad dzieckiem, jeszcze zanim się urodziło, ze względu na „brak umiejętności rodzicielskich” pary i uzależnienia – podała agencja Europa Press.

Znęcał się nad ciężarną żoną. „Biję ją, kiedy chcę”

Marokańczyk, mieszkający we włoskiej miejscowości Toano, pobił żonę w ciąży, kopiąc ją w brzuch i zadając jej ciosy w twarz. Karabinierzy...

zobacz więcej

Dziecko urodziło się w czasie, kiedy trwał proces sądowy; na mocy decyzji administracyjnej umieszczono je w pogotowiu opiekuńczym, a później w rodzinie zastępczej.


Sprawa ciągnie się od 2019 roku. Komisja administracyjna ds. nieletnich w Toledo zdecydowała wówczas o odebraniu rodzicom prawa do opieki nad dzieckiem, jeszcze kiedy kobieta była w ciąży. Komisja wskazała przy wydaniu decyzji na sytuację, w jakiej znalazło się troje innych małoletnich tej samej pary, które przebywają w państwowej placówce opiekuńczej, bez nadziei na powrót do domu rodzinnego.


Rodzice złożyli odwołanie do sądu jeszcze przed urodzeniem się kolejnego dziecka, domagając się prawa do opieki nad nim i zapewniając o przezwyciężeniu nałogów. Sąd rejonowy przychylił się do ich wniosku.


Wówczas państwowa komisja ds. nieletnich złożyła apelację i sprawa trafiła do sądu w Toledo. Podczas procesu komisja zwróciła uwagę na konfliktowość pary i przemoc w rodzinie, zaniedbywanie zdrowia przez kobietę podczas ciąży i jej ograniczoną zdolność do opieki nad dzieckiem.

Pijany spowodował kolizję i uciekł do lasu. W aucie zostawił dziecko

Prawie 3 promile alkoholu w organizmie miał 31-letni kierowca volkswagena, który doprowadził do zderzenia z innym autem w Krasnymstawie (woj....

zobacz więcej

Para znajdowała się w nieustannym kryzysie ze względu na alkoholizm ojca i zażywanie środków psychotropowych przez matkę, u której dochodziło do epizodów psychotycznych – podkreśliła komisja. Wskazywano na „niedojrzałość” kobiety i „bierność” ojca i powołano się na liczne raporty ekspertów, którzy sprzeciwili się odebraniu dziecka rodzinie zastępczej, do której trafiło.


Sąd, kierując się dobrem dziecka, podkreślił całkowitą integrację małoletniego w nowej rodzinie oraz zauważył, że między rodzicami biologicznymi dochodzi do kolejnych konfliktów w związku z zajściem przez kobietę w ciążę z osobą spoza relacji.


Zobacz też: Raper dusił ciężarną partnerkę. Wyszedł z aresztu po wpłaceniu kaucji


Powrót dziecka do biologicznych rodziców oznaczałby dla niego traumatyczne sytuacje – stwierdził sąd. – Żadne z rodziców biologicznych nie jest w stanie zaspokoić potrzeb małoletniego, a najlepszym dla niego rozwiązaniem byłaby adopcja przez rodzinę zastępczą – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej