RAPORT

Pogarda

Niemcy w szoku. „Rośnie przemoc wśród dzieci, szczególnie wśród dziewczynek”

Jak potwierdziła rzeczniczka policji w sprawie przemocy wobec Sabriny prowadzone jest śledztwo (fot. Shutterstock)
Jak potwierdziła rzeczniczka policji w sprawie przemocy wobec Sabriny prowadzone jest śledztwo (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Tydzień po śmierci 12-letniej Luise, zamordowanej przez dwie koleżanki, ujawniono nowy szokujący przypadek przemocy i znęcania się dzieci nad dziećmi. Na umieszczonym w mediach społecznościowych ponad 5-minutowym filmie widać, jak kilka dziewcząt w wieku 13-16 lat znęca się nad 13-latką – donosi w środę „Bild”.

Ciało 12-latki znalezione w lesie. Nie wróciła od przyjaciółki

W Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech służby znalazły w lesie ciało 12-letniej dziewczynki, która w sobotę wyszła do przyjaciółki –...

zobacz więcej

Miejscem tej szokującej sytuacji było Heide (Szlezwik-Holsztyn). Film wypłynął na światło dzienne niecały tydzień po przerażającym morderstwie 12-letniej Luise, która zginęła od ciosów nożem zadanych przez dwie rówieśniczki.


„Na filmie można zobaczyć pięć do sześciu dziewcząt (mających od 13 do 16 lat) otaczających Sabrinę (13 lat, imię zmienione przez redakcję) przez ponad pięć minut. Krzyczą do swojej ofiary: Zamknij oczy! Nie krzycz! Zamknij się!” – opisuje „Bild”.


Dziewczynka została uderzona w nos, napluto jej w twarz, podpalano włosy, gaszono jej na twarzy papierosy – mimo błagań i płaczu ofiary. Grożono jej także, że „będzie tak bita, aż będzie krwawić na podłodze”. Dziewczynce pomocy udzieliła przechodząca osoba.


35-letnia Veronika W., matka zaatakowanej dziewczynki, po obejrzeniu filmu zapowiedziała złożenie skargi. „One świetnie się bawiły, dręcząc moją córkę. To sadystki” – skomentowała. Jak potwierdziła rzeczniczka policji Astrid Heidorn, w sprawie przemocy wobec Sabriny prowadzone jest śledztwo pod kątem ciężkiego uszkodzenia ciała.Zobacz też: Plaga ataków z użyciem noża. Zakażą ich posiadania na ulicach w Berlinie?


Niedawno zabójstwo 12-letniej Luise wywołało w Niemczech szeroką dyskusję o odpowiedzialności karnej sprawców poniżej 14. roku życia. „Wszyscy wiedzą, że są oni bezkarni, bo są tacy młodzi. Ale moja córka nie zapomni tego do końca życia. Chcę, żeby sprawcy zostali surowo i sprawiedliwie ukarani. Trzeba zaostrzyć prawo” – skomentowała Veronika W. Jak podkreśliła, nie był to pierwszy atak grupy na jej córkę, która obecnie nie chodzi do szkoły i korzysta z opieki psychologicznej.

Nastolatkowie znęcali się nad rówieśnikiem. Policja: Wszyscy zostali już zatrzymani

zobacz więcej

„Luise i Sabrina nie są odosobnionymi przypadkami. W połowie stycznia w internecie pojawiło się wideo, w którym dwie 14-latki pobiły rówieśniczkę na stacji kolejowej w Rastatt. To był dwunasty taki film obydwu sprawczyń” – opisuje „Bild” i zastanawia się, dlaczego dzieci, a szczególnie dziewczynki, stają się coraz bardziej agresywne.


Nie jesteśmy przyzwyczajeni do przemocy wśród dziewcząt, dlatego teraz tak wyraźnie ją dostrzegamy. Ponadto dziewczętom znacznie bardziej zależy na społecznym uznaniu niż chłopcom. W dzisiejszych czasach dostaje się to głównie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Więc jeśli ich film zdobędzie tam dużo polubień, efektem będzie uznanie za to, co zrobiły” – wyjaśnia psycholog Sebastian Bartoschek.


Jak podkreśla Carsten Stahl, trener metod zastępowania agresji z Berlina, „jest wiele niewłaściwych wzorców do naśladowania z internetu, mediów społecznościowych czy telewizji, np. raperów śpiewających o przemocy i przestępczości, a dzieciom się to podoba”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej