RAPORT

Pogarda

Internetowe trolle na służbie Kremla. Ukraina zlikwidowała farmę botów

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy w akcji (fot. TT/@ServiceSsu)
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy w akcji (fot. TT/@ServiceSsu)

Najnowsze

Popularne

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w środę o wykryciu ok. 2 tys. botów szerzących dezinformację na temat wojny. Prokremlowską farmę botów zlikwidowano w obwodzie chmielnickim na zachodzie Ukrainy.

15 ukraińskich dzieci sprowadzono do domu. Wywieźli je Rosjanie

15 dzieci z obwodów chersońskiego i charkowskiego udało się sprowadzić do domu – donosi organizacja Save Ukraine. W czasie okupacji zostały one...

zobacz więcej

Boty rozpowszechniały fake newsy na temat sytuacji na froncie i wzywały Ukraińców do uchylania się od mobilizacji – czytamy w komunikacie SBU. Farma zajmowała się też dyskredytacją władz polityczno-wojskowych kraju i ukraińskich sił zbrojnych.


Kupowano fałszywe profile i wykorzystywano je w mediach społecznościowych


Według informacji SBU głównymi „zamawiającymi usługi” farmy byli przedstawiciele służb specjalnych Rosji. W ramach operacji kupowano fałszywe profile i wykorzystywano je w popularnych mediach społecznościowych jako konta „zwykłych Ukraińców”.


„Prowadząc informacyjną dywersję, strona rosyjska próbowała zdestabilizować sytuację na zachodzie” Ukrainy – podkreśliła SBU.Za organizacją procederu stoi mieszkaniec Kamieńca Podolskiego, były milicjant – przekazały służby. Mężczyzna prowadził farmę botów w swoim mieszkaniu. Podczas rewizji znaleziono tam setki kart SIM i urządzenia z dowodami nielegalnych działań.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej