
Rosyjskie wojsko zaczęło wysyłać do strefy walk na Ukrainie z rosyjskiego Dalekiego Wschodu wycofane wcześniej z eksploatacji czołgi średnie T-54/55. Pojazdy te zostały zaprojektowane w latach 40. ubiegłego wieku. Śledczy z Conflict Intelligence Team zdobyli zdjęcia pociągu przewożącego te archaiczne pojazdy – podało Radio Svoboda.
Maria Lwowa-Biełowa, rosyjska pełnomocnik ds. praw dziecka, oświadczyła, że nie wie, o co dokładnie została oskarżona przez Międzynarodowy Trybunał...
zobacz więcej
Biełsat ocenia, że to pierwszy sygnał, że Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej mogą przywrócić te maszyny do służby. Wcześniej najstarszymi czołgami używanymi przez Rosjan na Ukrainie były 60-letnie T-62. Na front trafiły one już latem ubiegłego roku, a przynajmniej jeden z nich przejęli białoruscy ochotnicy z Pułku im. Konstantego Kalinowskiego.
Według CIT sfotografowany transport wyruszył niedawno z Arsieniewa w Kraju Nadmorskim nad Oceanem Spokojnym. Mieści się tam 1295 Centralna Baza Rezerw i Przechowywania Czołgów. Na podstawie dostępnych zdjęć obiektu grupa analityczna podała, że poza stosunkowo współczesnymi T-80BW i T-72B w Arsieniewie przechowywana jest znaczna liczba T-62M(W), a także T-54 i T-55.
Analiza zdjęć satelitarnych bazy pokazała, że pomiędzy czerwcem a listopadem 2022 roku wywieziono z niej co najmniej 191 czołgów stojących pod gołym niebem – przeważnie T-62. Nieznana jest przy tym liczba pobranych z rezerwy nowszych maszyn, które były przechowywane w hangarach.
Choć T-54 i T-55 przyjęto uznawać za dwa samodzielne modele, w rzeczywistości są to różne modyfikacje maszyny zaprojektowanej już w 1945 roku. Wraz z brytyjskimi A41 Centurion i FV214 Conqueror oraz amerykańskim M47/48 Patton stanowią one pierwszą generację powstałej po II wojnie światowej kategorii czołgów podstawowych.
Ukraiński portal branżowy Mil.in.ua zwraca uwagę, że T-54/55 niekoniecznie muszą trafić do rosyjskich oddziałów inwazyjnych Rosji. Możliwy jest także wariant wyremontowania ich w celu sprzedaży reżimowi Baszszara al-Asada – syryjska armia dalej używa tych maszyn w dużych ilościach.
Obecnie przywracaniem zakonserwowanych czołgów do eksploatacji zajmują się trzy rosyjskie fabryki zbrojeniowe. Jednak tylko 103. Zakłady Remontowe Czołgów specjalizują się w T-54, T-55 i T-62, więc maszyny pokazane przez CIT najpewniej trafią właśnie tam.