RAPORT

Pogarda

Rosjanie wyciągają z magazynów czołgi pamiętające czasy Stalina [WIDEO]

Maszyny typu T-54/55 zostały namierzone w transporcie kolejowym (fot. Conflict Inteligence Team)
Maszyny typu T-54/55 zostały namierzone w transporcie kolejowym (fot. Conflict Inteligence Team)

Najnowsze

Popularne

Rosyjskie wojsko zaczęło wysyłać do strefy walk na Ukrainie z rosyjskiego Dalekiego Wschodu wycofane wcześniej z eksploatacji czołgi średnie T-54/55. Pojazdy te zostały zaprojektowane w latach 40. ubiegłego wieku. Śledczy z Conflict Intelligence Team zdobyli zdjęcia pociągu przewożącego te archaiczne pojazdy – podało Radio Svoboda.

Rosja porywa i dręczy ukraińskie dzieci. Ścigana przez MTK Lwowa-Biełowa idzie w zaparte

Maria Lwowa-Biełowa, rosyjska pełnomocnik ds. praw dziecka, oświadczyła, że nie wie, o co dokładnie została oskarżona przez Międzynarodowy Trybunał...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie


Biełsat ocenia, że to pierwszy sygnał, że Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej mogą przywrócić te maszyny do służby. Wcześniej najstarszymi czołgami używanymi przez Rosjan na Ukrainie były 60-letnie T-62. Na front trafiły one już latem ubiegłego roku, a przynajmniej jeden z nich przejęli białoruscy ochotnicy z Pułku im. Konstantego Kalinowskiego.


Według CIT sfotografowany transport wyruszył niedawno z Arsieniewa w Kraju Nadmorskim nad Oceanem Spokojnym. Mieści się tam 1295 Centralna Baza Rezerw i Przechowywania Czołgów. Na podstawie dostępnych zdjęć obiektu grupa analityczna podała, że poza stosunkowo współczesnymi T-80BW i T-72B w Arsieniewie przechowywana jest znaczna liczba T-62M(W), a także T-54 i T-55.


Analiza zdjęć satelitarnych bazy pokazała, że pomiędzy czerwcem a listopadem 2022 roku wywieziono z niej co najmniej 191 czołgów stojących pod gołym niebem – przeważnie T-62. Nieznana jest przy tym liczba pobranych z rezerwy nowszych maszyn, które były przechowywane w hangarach. Choć T-54 i T-55 przyjęto uznawać za dwa samodzielne modele, w rzeczywistości są to różne modyfikacje maszyny zaprojektowanej już w 1945 roku. Wraz z brytyjskimi A41 Centurion i FV214 Conqueror oraz amerykańskim M47/48 Patton stanowią one pierwszą generację powstałej po II wojnie światowej kategorii czołgów podstawowych.


Ukraiński portal branżowy Mil.in.ua zwraca uwagę, że T-54/55 niekoniecznie muszą trafić do rosyjskich oddziałów inwazyjnych Rosji. Możliwy jest także wariant wyremontowania ich w celu sprzedaży reżimowi Baszszara al-Asada – syryjska armia dalej używa tych maszyn w dużych ilościach. 


Obecnie przywracaniem zakonserwowanych czołgów do eksploatacji zajmują się trzy rosyjskie fabryki zbrojeniowe. Jednak tylko 103. Zakłady Remontowe Czołgów specjalizują się w T-54, T-55 i T-62, więc maszyny pokazane przez CIT najpewniej trafią właśnie tam.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej