RAPORT

Pogarda

Francuski polityk tłumaczy podniesienie wieku emerytalnego. „Takie kraje jak Polska nas prześcigną”

Edouard Philippe (z lewej) i Emmanuel Macron (fot.  Aurelien Meunier/Getty Images)
Edouard Philippe (z lewej) i Emmanuel Macron (fot. Aurelien Meunier/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Francuskie władze podjęły decyzję o podniesieniu wieku emerytalnego z 62 do 64 lat. Były premier i polityk typowany na następcę obecnego prezydenta Francji nazwał decyzję Emmanuela Macrona „koniecznością”. – Inne kraje, takie jak Turcja, Indie, Polska budują swoją siłę. Jeśli nie zdecydujemy się na zmiany, nie utrzymany naszego miejsca w świecie – powiedział w wywiadzie dla „Le Figaro” Edouard Philippe.

„Rząd jest martwy”, ale wciąż rządzi. Zabrakło kilku głosów. Reforma emerytalna przyjęta

Wniosek o wotum nieufności dla rządu Francji, złożony w Zgromadzeniu Narodowym przez centrową grupę LIOT, został w poniedziałek wieczorem...

zobacz więcej

Philippe bronił decyzji Macrona, która spotkała się z fatalnym odbiorem społecznym. 


– Świat na nas nie czeka. Kraje takie jak Turcja, Indie, Polska są w trakcie pokazywania potęgi i budowania swojej siły. Wyobrażanie sobie, że zachowamy nasze miejsce w świecie bez działania jest całkowitą iluzją – powiedział w rozmowie z „Le Figaro”, sugerując że Francuzi muszą zacząć więcej pracować. 


Philippe należy do najpopularniejszych polityków nad Sekwaną. W latach 2017–2020 sprawował urząd premiera. Jak informował brytyjski nadawca BBC, jego dymisja spowodowana była tym, że zaczął cieszyć się większą popularnością od Macrona.


Obecnie Philippe jest merem Hawru i założycielem centroprawicowej partii Horizons, która należy do najważniejszych koalicjantów urzędującego prezydenta.


Philippe jest wymieniany jako faworyt w wyborach prezydenckich w 2027 roku. Nie będzie w nich brał udziału Macron, który obecnie sprawuje swój urząd drugą kadencję. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej