RAPORT

Pogarda

1,3 mln zł dla Andrzeja Gwiazdy za aresztowanie w latach 80.

Andrzej Gwiazda  (fot. arch.PAP/Wojtek Jargiło)
Andrzej Gwiazda (fot. arch.PAP/Wojtek Jargiło)

Najnowsze

Popularne

1,3 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania za aresztowanie w latach 80. przyznał Sąd Najwyższy byłemu działaczowi opozycji antykomunistycznej Andrzejowi Gwieździe. Tym samym o ponad 350 tys. zł podwyższył on kwotę zadośćuczynienia zasądzoną wcześniej przez wojskowy sąd okręgowy.

Atak na biuro PiS we Włocławku. „Nakręcanie spirali nienawiści”

Nieznany sprawca wybił szybę w biurze Prawa i Sprawiedliwości we Włocławku. Sprawa została już zgłoszona na policję. – Możemy się różnić w wielu...

zobacz więcej

Sprawa dotyczy aresztowania opozycjonisty w latach 1982-84. Sędzia Tomasz Artymiuk podając ustne motywy wyroku powiedział, że kwestia zadośćuczynienia jest delikatna i za każdym razem rozpatrywana indywidualnie.


Sąd Najwyższy wziął pod uwagę, że wcześniej Andrzej Gwiazda był przez ponad rok internowany.


Apelacje w tej sprawie składali prokurator, pełnomocnik skarbu państwa i sam wnioskujący. Prokurator wnosił o obniżenie zadośćuczynienia, pełnomocnik skarbu państwa o zmniejszenie kwoty odszkodowania, a pełnomocnik opozycjonisty – o wyższe zadośćuczynienie.


Wcześniej Andrzej Gwiazda otrzymał 400 tys. zł zadośćuczynienia i odszkodowania za internowanie. Prawomocny wyrok w tej sprawie zapadł grudniu 2021 r. przed Sądem Apelacyjnym w Gdańsku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej