RAPORT

Pogarda

Włoski plan walki z nielegalną migracją

Giorgia Meloni chce walczyć z nielegalną migracją (fot. PAP/EPA/FRANCESCA RUTA)
Giorgia Meloni chce walczyć z nielegalną migracją (fot. PAP/EPA/FRANCESCA RUTA)

Najnowsze

Popularne

Premier Włoch Giorgia Meloni będzie uczestniczyć w szczycie UE w dniach 23-24 marca. Pomoc dla Tunezji i walka z handlarzami ludźmi znalazły się wśród propozycji włoskiego rządu – pisze dziennik „Il Giornale”.

Włoski minister: Napływ migrantów to wojna hybrydowa Moskwy, realizowana przez grupę Wagnera

Szef Ministerstwa Obrony Włochy Guido Crosetto oświadczył, że znaczny wzrost napływu migrantów to rezultat „jasnej strategii wojny hybrydowej,...

zobacz więcej

 Pomoc dla Tunezji w walce z nielegalną migracją

 

Do Włoch od stycznia tego roku przybyło już 20 365 migrantów. To ponad trzy razy więcej niż w tym samym okresie minionego roku. Według prognoz straży przybrzeżnej w 2023 r. na włoskich wybrzeżach może pojawić się ponad 138 tys. migrantów. Jak oszacowano, może to być 63 tys. osób z Libii, 21 tys. ze „szlaku wschodniego”. Do tego 53 tys. migrantów może przypłynąć z Tunezji, co oznacza „prawdziwą bombę zegarową, jak zaznaczyła we wtorek premier Włoch w parlamencie” – wskazuje „Il Giornale”.

 

Jak dodano, „północnoafrykańskiemu państwu »grozi niewypłacalność«, a Meloni osobiście wywiera wszelkie możliwe naciski na Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który nie rezygnuje z 1,9 mld dol. na utrzymanie kraju”.

 

Czytaj także: Kryzys migracyjny w Europie. Giorgia Meloni „pokazuje determinację”

 

Meloni uważa, że UE powinna wesprzeć Tunezję w podobny sposób, w jaki uczyniła to w stosunku do Turcji, która zmagała się z problemem migracji. Szefowa włoskiego rządu przypomniała, że ​​wydano wówczas 6 miliardów euro na Turcję.

Meloni: Sprawa migracji i uchodźców to są dwie różne rzeczy

Zarządzajmy imigracją, tak jak powinna być zarządzana imigracja, a uchodźcami zajmujmy się tak, jak powinniśmy zajmować się uchodźcami. To są dwie...

zobacz więcej

Włoski dziennik zwraca uwagę, że latem liczba statków z migrantami wzrasta. Jak wskazano, wtedy to alternatywnym rozwiązaniem „jest coś w rodzaju blokady morskiej we współpracy z tunezyjską strażą przybrzeżną w celu zatrzymania migrantów i sprowadzenia ich z powrotem na ląd”.

 

Innym rozwiązaniem mogłoby być wzmocnienie „kontroli lądowej na Saharze przy wsparciu włoskiego personelu wojskowego”, ale – jak wyjaśnia „Il Giornale” to wszystko zależy od tego, czy uda się zdobyć pieniądze potrzebne do ratowania Tunezji.

 

„Polowanie” na handlarzy ludźmi

 

Zdaniem włoskiej premier, statki tych państw, których jednostki przewożą migrantów, powinny przyjść z pomocą, by sprowadzić migrantów do domu.

 


Według włoskiego rządu jednym ze sposobów na rozwiązanie problemu nielegalnej migracji może być „polowanie” na handlarzy ludźmi. 


W dniach 23-24 marca w Brukseli odbędzie się szczyt Rady Europejskiej. Weźmie w nim też udział premier Mateusz Morawiecki.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej