RAPORT

Pogarda

Overbeek szkaluje papieża i Polaków: Większość ma korzenie niewolnicze [WIDEO]

Ekke Overbeek atakował Polaków przy biernej postawie pracownika TVN (Twitter/ fot. TVN24)
Ekke Overbeek atakował Polaków przy biernej postawie pracownika TVN (Twitter/ fot. TVN24)

Najnowsze

Popularne

Polacy to złodzieje i antysemici, którzy mieli udział w Holokauście, a rządzący Polską są „niemieckofobiczni i rusofobiczni”, choć współpracują z Kremlem – takie zarzuty postawił Ekke Overbeek, holenderski dziennikarz, w wywiadzie dla TVN. Pisarz stwierdził też, że większość Polaków ma pochodzenie niewolnicze. Rozmowę z 2021 r. przypomnieli internauci.

Ekke Overbeek – holenderski dziennikarz już w przeszłości kłamał na temat Polski

Ekke Overbeek, warszawski korespondent holenderskich dzienników, to autor i inspirator ostatniej fali ataków na Jana Pawła II. Od lat w swoich...

zobacz więcej

Od kilku tygodni Ekke Overbeek, holenderski dziennikarz i autor książki „Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział”, jest bohaterem stacji TVN, która powołuje się na jego pracę przy reportażu atakującym Jana Pawła II. Nie pierwszy raz. 

 

Antyrosyjscy i prokremlowscy – teorie Overbeeka 

 

Na Twitterze internauci przypomnieli wywiad TVN z Overbeekiem, wyemitowany w grudniu 2021 roku, kilka tygodni przed rosyjską napaścią na Ukrainę. W rozmowie z Jackiem Tacikiem Holender mówił m.in., że Prawo i Sprawiedliwość to partia rusofobiczna, choć wyraźnie nie mógł się zdecydować, bo za chwilę zarzucał rządzącym... współpracę z Kremlem (oczywiście nie przedstawiając żadnych dowodów). 

 

– Stosunków z Rosją nie ma, to epoka lodowa. Ale jak patrzysz na to, jakie interesy ma Rosja, to może się okazać, że PiS jednak jest partią bardzo prokremlowską – stwierdził. 

 

„Większość Polaków ma pochodzenie niewolnicze” 

 

Atakował przy tym Polaków. – W Polsce trwa taka narracja postszlachecka, mimo że większość ludzi w Polsce tak naprawdę ma pochodzenie chłopskie i de facto niewolnicze – mówił Overbeek. Nie ma jednak reakcji na jego skandaliczne słowa; w tym czasie prowadzący rozmowę Jacek Tacik potakuje głową. 

Overbeek: Nieprzepracowana trauma 

 

Pomijając fakt, że to akurat Holandia ma bogatą historię w handlu niewolnikami, Overbeek dalej moralizował: „Polska przypomina człowieka, który miał bardzo trudne dzieciństwo. Rozbiory, powstania, dwie okrutne wojny światowe, a później komunizm. Traumatyczne przeżycia, doświadczenia, które nigdy nie zostały przerobione, a teraz pokutują”. 

 

Holender oskarżył również Polaków o udział w Holokauście. 

Gość TVN zastanawiał się także, dlaczego Polacy rzekomo akceptują korupcję. – Bo pewnie robiliby to sami, jeśli byliby u władzy – uznał po chwili namysłu.

 

Zobacz także: „Nigdy nie otrzymałem tylu tendencyjnych pytań”. Wiceszef IPN o rozmowie z Overbeekiem

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej