RAPORT

Pogarda

Gliński: Rozpoczynamy konkurs na koncepcję odbudowy Pałacu Saskiego

Najnowsze

Popularne

Rozpoczynamy dzisiaj międzynarodowy konkurs architektoniczny na koncepcję odbudowy Pałacu Saskiego – powiedział w środę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. – Odbudowa będzie przebiegała zgodnie z zasadami odbudowy konserwatorskiej – dodał.

Tajne tunele pod Pałacem Saskim. Naukowcy odnajdą cenne archiwa?

„Senat, sala koncertowa i muzeum znajdą się w odbudowywanym Pałacu Saskim. Czy w odkopanych piwnicach naukowcy odnajdą cenne archiwa?” – pyta...

zobacz więcej

W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się konferencja prasowa, podczas której ogłoszono konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu pod inwestycję odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej 6, 8 i 10/12 w Warszawie. 

 

– Przyjmujemy, że zewnętrzny wygląd Pałacu będzie taki, jak przed II wojną światową. Jest natomiast do rozwiązania wiele kwestii związanych z wnętrzami, rozłożeniem akcentów funkcjonalno-użytkowych – mówił Piotr Gliński podczas konferencji prasowej. 

 

Zwrócił uwagę na to, że „w oparciu o pogram funkcjonalno-użytkowy, wiemy, że te trzy duże nieruchomości – Pałac Saski, Pałac Brühla i kamienice od strony ul. Królewskiej – będą zajmowane przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej, przez Urząd Wojewódzki, a także przez instytucje kultury pod nadzorem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”. 

 

Szef MKiDN wyjaśnił, że będzie to pięć instytucji – Muzeum Narodowe w Warszawie, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Muzeum Historii Polski, Zachęta i Biuro Programu „Niepodległa”. 

Archeolodzy odkryli pozostałości jednej z najstarszych osad Europy Południowo-Zachodniej

W portugalskim mieście Aveiro, na terenie należącym do miejscowej uczelni, zespół archeologów znalazł pozostałości jednej z najstarszych osad...

zobacz więcej

Konkurs  

 

– Mam nadzieję, że konkurs przebiegnie sprawnie. Został już ogłoszony na odpowiednich stronach w Unii Europejskiej. My także na naszej stornie umieścimy regulamin konkursu – zaznaczył Piotr Gliński. 

 

Wymagania konkursu określa Ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Zgodnie z dokumentem budynki mają zostać odtworzone według zewnętrznego kształtu architektonicznego, jaki posiadały w przeddzień wybuchu II wojny światowej tj. 31 sierpnia 1939 r. W związku z tym niezbędne jest dokładne zbadanie źródeł historycznych, w szczególności zachowanych planów, fotografii i szkiców. 

 

Jednym z wymagań konkursu jest również odtworzenie ogrodu przy pawilonie Becka wraz z ogrodzeniem, umożliwiającym swobodną komunikację z Ogrodem Saskim. Zgodnie z zapisem ustawy „kład urbanistyczny placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz ze znajdującym się na nim Grobem Nieznanego Żołnierza, pomnikiem Józefa Piłsudskiego, Krzyżem Papieskim, Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. oraz pomnikiem Lecha Kaczyńskiego jest nienaruszalny”. Usunięte nie mogą być również relikty zabudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego. Konkursowe wymogami zakładają, że zabytkowe piwnice Pałacu Saskiego będą wyeksponowane dla zwiedzających. 

Spółka Pałac Saski o zarzutach posłów KO: Są śmieszne

Zarzuty posłów, że wszystko outosourcingujemy są po prostu śmieszne – ocenił w poniedziałek rzecznik spółki Pałac Saski sp. z o. o. Sławomir...

zobacz więcej

Zmiany mogą się natomiast pojawić w przestrzeni sąsiednich ulic. Zasady konkursu dopuszczają np. zwężenie fragmentu ul. Królewskiej, aby zapewnić obsługę komunikacyjną odbudowywanych obiektów poprzez umieszczenie pochylni wjazdowych i wyjazdowych zlokalizowanych na podziemnych kondygnacjach. Uczestnik konkursu ma także możliwość przedstawienia autorskiego rozwiązania obsługi komunikacyjnej odbudowanych budynków. 

 

Symbol umocnienia jedności wspólnoty


Odbudowa Pałacu Saskiego stanowi realizację deklaracji Prezydenta RP Andrzeja Dudy z 11 listopada 2018 r., która zakończyła wieloletnią debatę publiczną nad potrzebą odbudowy historycznych gmachów przy pl. Piłsudskiego. Budowle mają stać się dopełnieniem odbudowy zniszczonej w czasie II wojny światowej stolicy, a w konsekwencji być symbolem umocnienia jedności wspólnoty obywatelskiej. 

 

Operatorem konkursu architektonicznego na odbudowę Pałacu Saskiego jest Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP). 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej