RAPORT

Pogarda

„Rosja szykuje ofensywę na wielu odcinkach frontu”. Biały Dom alarmuje

John Kirby (fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)
John Kirby (fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)

Najnowsze

Popularne

Nadchodzące tygodnie będą krytyczne dla przebiegu wojny; spodziewamy się, że prezydent Putin spróbuje przypuścić kolejną ofensywę, być może na wielu odcinkach frontu jednocześnie – ocenia rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Głośna akcja białoruskich służb to inscenizacja? BYPOL: Zabity „terrorysta” to agent KGB

Na Białorusi trwa obława na adwokatów, którzy bronili więźniów politycznych reżimu Alaksandra Łukaszenki. Mińsk chce w ten sposób zastraszyć...

zobacz więcej

Stany Zjednoczone wspierają przywódców Ukrainy i zapewniły prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że dostanie od władz USA „to, czego potrzebuje, gdziekolwiek zdecyduje się walczyć” – powiedział John Kirby w wywiadzia z CNN. Oznacza to, że Ukraina dostanie więcej broni, pomoc logistyczną i wsparcie wywiadowcze – dodał.

  

Ukraina nie tylko w defensywie 

 

Zapytany przez dziennikarkę CNN, czy Kijów nie poświęca zbyt wiele czasu na walkę o Bachmut, Kirby odpowiedział, że Ukraińcy „dzielnie walczą”, teren walk jest „bardzo trudny”, a obie strony konfliktu traktują ten odcinek frontu priorytetowo. 

  

Według Kirby'ego Ukraina przygotowuje się do rozpoczęcia wiosennej ofensywy, opierając ją na zaawansowanej technologicznie broni, uzyskanej od krajów zachodnich. 

 

– Musimy się upewnić, że robimy wszystko, co możemy, by Ukraina była na to gotowa – powiedział rzecznik.


Podkreślił, że Stany Zjednoczone chcą zapewnić Ukraińcom możliwość obrony przed ponowną rosyjską ofensywą, a jednocześnie mieć możliwość „przeprowadzania własnych operacji ofensywnych w wybranym przez siebie czasie i miejscu oraz na określoną przez siebie skalę”

  

Powiedział też, że w obliczu nadchodzących trudnych tygodni i miesięcy Amerykanie szkolą ukraińskich żołnierzy w wielu aspektach, m.in. z obsługi systemów Patriot

 

Zobacz także: „Wojsko Polskie coraz silniejsze!”. Kolejna dostawa czołgów i haubic z Korei Południowej 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej