RAPORT

Pogarda

Poznańska droga krzyżowa mężczyzn. „Zadośćuczynienie za znieważanie św. Jana Pawła II”

Figura Jana Pawła II na Ostrowie Tumskim w Poznaniu (fot. arch.PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Figura Jana Pawła II na Ostrowie Tumskim w Poznaniu (fot. arch.PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Najnowsze

Popularne

W najbliższy piątek ulicami Ostrowa Tumskiego w Poznaniu przejdzie Męska Droga Krzyżowa. Wezmą w niej udział mężczyźni zrzeszeni w męskich grupach i wspólnotach archidiecezji poznańskiej. Nabożeństwu będzie przewodniczył bp Grzegorz Balcerek.

Droga Krzyżowa w Watykanie: Boże, chroń każde dziecko na świecie

Modlitwa do Boga o to, by chronił każde dziecko na świecie, zakończyła Drogę Krzyżową pod przewodnictwem papieża Franciszka w Wielki Piątek na...

zobacz więcej

– Podczas tegorocznej Męskiej Drogi Krzyżowej chcemy prosić Boga o pokój na świecie, ale przede wszystkim chcemy zadośćuczynić za znieważanie osoby i dzieła św. Jana Pawła II. Pragniemy przepraszać za kłamliwy atak i oszczerstwa kierowane pod adresem papieża Polaka i zniesławianie pamięci o nim – mówi Katolickiej Agencji Informacyjnej ks. Marian Libera, kustosz sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tulcach pod Poznaniem.

 

Jan Paweł II przed śmiercią

 

Archidiecezjalny duszpasterz mężczyzn zaznacza, że podczas nabożeństwa zostanie przywołany tekst rozważań drogi krzyżowej, przygotowanej przez kard. Josefa Ratzingera w 2005 roku. – Wówczas to Jan Paweł II, na kilka dni przed śmiercią, nie uczestniczył już w nabożeństwie w Koloseum, ale wszyscy pamiętamy, jak w swojej kaplicy tulił w ramionach krzyż – podkreśla ks. Libera. Dodaje, że choć minęło już 18 lat, słowa rozważań nie straciły na aktualności.

 

Męska Droga Krzyżowa w Poznaniu

 

Przedstawiciele wspólnot męskich, m.in. Rycerze Kolumba, Kawalerowie Maltańscy, Korporacje Akademickie, Mężczyźni św. Józefa, członkowie Przymierza Wojowników, Służba Liturgiczna Archidiecezji Poznańskiej, podczas nabożeństwa poniosą krzyż Duszpasterstwa Mężczyzn oraz płótno, będące kopią chusty św. Weroniki. – Towarzyszyć nam będzie ok. 60 pochodni symbolizujących żar naszej wiary i męski, donośny śpiew – dodaje ks. Libera.

Watykan: Droga Krzyżowa z udziałem papieża Franciszka

Tegoroczne rozważania Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek od godz. 21.00 prowadził papież Franciszek na placu św. Piotra w Watykanie. Była to druga z...

zobacz więcej

Trasa drogi krzyżowej, która rozpocznie się w piątek o godz. 19.30 przed kaplicą seminarium duchownego, będzie wiodła wokół Ostrowa Tumskiego. Uczestnicy nabożeństwa przejdą ulicami Zagórze, Dziekańską, ks. Jana Posadzego, Jana Lubrańskiego, Panny Marii na most Jordana.

 

– Tutaj nastąpi zakończenie drogi krzyżowej połączone z błogosławieństwem. W tym roku będzie można uzyskać odpust zupełny przez przyjęcie Komunii św. w katedrze" - mówi ks. Libera.

 

Kustosz tuleckiego sanktuarium podkreśla, że przed pandemią w Męskiej Drodze Krzyżowej uczestniczyło ok. 300 mężczyzn. Wielu z nich do udziału w nabożeństwie zachęciło też swoich synów i wnuków.

 

Sanktuarium w Tulcach

 

Organizatorem Męskiej Drogi Krzyżowej w Poznaniu jest Duszpasterstwo Mężczyzn Archidiecezji Poznańskiej działające przy sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tulcach pod Poznaniem. W tamtejszym kościele znajduje się słynąca łaskami późnogotycka figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, koronowana koronami papieskimi w 1979 r.


Czytaj także: „Bardzo trudno jest opuścić Egipt”. Franciszek o Wielkim Poście


Rokrocznie w trzecią niedzielę czerwca do tuleckiego sanktuarium przybywają mężczyźni w ramach Archidiecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej