RAPORT

Pogarda

Na aukcję trafią osobiste przedmioty ostatniego cesarza Chin

Największą atrakcją będzie wyprodukowany w 1929 r. zegarek Patek Philippe Quantieme Lune  (fot. Phillips)
Największą atrakcją będzie wyprodukowany w 1929 r. zegarek Patek Philippe Quantieme Lune (fot. Phillips)

Najnowsze

Popularne

Pamiątki, które Aisin-Gioro Puyi miał podarować swojemu radzieckiemu tłumaczowi, podczas pobytu w więzieniu na Syberii, zostaną wylicytowane w trakcie aukcji, zorganizowanej przez brytyjski dom aukcyjny Phillips. Największą atrakcją będzie wyprodukowany w 1929 r. zegarek Patek Philippe Quantieme Lune z potrójnym datownikiem i wskaźnikiem faz księżyca.

Sensacyjne odkrycie w wielkiej piramidzie. Dokąd prowadzi tajemniczy korytarz?

Władze Egiptu poinformowały w czwartek o odkryciu w wielkiej piramidzie w Gizie ukrytego, dziewięciometrowego korytarza – pierwszej tego rodzaju...

zobacz więcej

Losy Aisina–Gioro Puyi zostały przedstawione w oscarowym „Ostatnim cesarzu”, brytyjsko–francusko–hongkońsko–włoskim filmie biograficznym z 1987 r. w reżyserii Bernarda Bertolucciego. Puyi, ostatni cesarz z dynastii Qing, został wyniesiony na tron Państwa Środka w 1908 r., gdy miał zaledwie dwa lata. 12 lutego 1912 r. podczas rewolucji Xinhai, która doprowadziła do proklamowania Republiki Chińskiej, został zmuszony do abdykacji.  

 

W latach trzydziestych XX wieku został jeszcze władcą państwa Mandżukuo, utworzonego przez Japonię na okupowanych przez nią obszarach Mandżurii (w północno–wschodnich Chinach). Po inwazji Armii Czerwonej na Mandżukuo w 1945 r. i włączeniu go ponownie w obszar terytorialny Chin (pod dawną nazwą Mandżuria), Aisin–Gioro Puyi trafił do niewoli – najpierw radzieckiej, później chińskiej. Ostatecznie w 1959 r. został zwolniony z więzienia i prowadził życie zwykłego obywatela Chińskiej Republiki Ludowej. Pracował jako ogrodnik i archiwista. Zmarł w Pekinie w 1967 r. 

 

Przedmioty, które trafią na aukcję, pochodzą z okresu 5–letniego uwięzienia „ostatniego cesarza” na Syberii. Poza tzw. „zegarkiem astronomicznym”, są to m.in. papierowy wachlarz z inskrypcjami, notatnik z zapiskami, akwarele i oprawiona w skórę kopia „Analektów” Konfucjusza (zapisu najwcześniejszej konfucjańskiej refleksji moralnej, połączonej z opisami dawnego chińskiego społeczeństwa). 

 


Rzeczy te można obecnie obejrzeć w Hongkongu (do 31 marca). Następnie będą prezentowane na wystawach w Nowym Jorku, Singapurze, Londynie, Tajpej i Genewie. Aukcja zostanie zorganizowana przy okazji otwarcia nowej azjatyckiej siedziby Phillipsa w dzielnicy kulturalnej West Kowloon w Hongkongu. Z zapowiedzi wynika, że odbędzie się jeszcze w tym roku, choć nie podano konkretnego terminu.  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej