RAPORT

Pogarda

W uroczystościach w rocznicę powstania w getcie warszawskim weźmie udział czterech prezydentów

W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)
W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)

Najnowsze

Popularne

19 kwietnia, w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, w uroczystościach prawdopodobnie weźmie udział czterech prezydentów, Polski, Izraela, Niemiec i Włoch – powiedział w środę wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

„Broniliśmy godności i człowieczeństwa” 76. rocznica powstania w getcie warszawskim

76 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., bojownicy z Żydowskiego Związku Wojskowego i Żydowskiej Organizacji Bojowej stawili zbrojny opór oddziałom...

zobacz więcej

Na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia wiceszef resortu kultury był pytany m.in. o udział Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obchodach 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. 


– Przede wszystkim pomagamy koalicji, która się zawiązała i z której składu trzy instytucje należą do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Muzeum Getta Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Żydowski Instytut Historyczny – powiedział Jarosław Sellin. Zaznaczył, że „wpieramy ich finansowo, bo oni mają bardzo bogaty program zaplanowany właściwie na cały rok”. – Współpracują też z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce w tej sprawie – dodał. 


Koncert polsko-izraelskiej orkiestry


Wiceszef MKiDN poinformował, że „19 kwietnia, czyli w okrągłą rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, będzie prawdopodobnie czterech prezydentów w Polsce, na czele z prezydentem Polski”. – Będzie prezydent Izraela, prawdopodobnie Niemiec i Włoch również – dodał. 

Kreml ma plan rusyfikacji ukraińskich dzieci. „W typie Hitlerjugend”

Rosja opracowała 10-letni program rusyfikacji dzieci i młodzieży na terenach okupowanych – poinformowało Centrum Narodowego Oporu, działające w...

zobacz więcej

Zaznaczył także, że w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się koncert polsko-izraelskiej młodzieżowej orkiestry symfonicznej. 


Całoroczne obchody  


– Uroczystości różnego rodzaju i wydarzenia będą obchodzone cały rok. 2 sierpnia mamy okrągłą rocznicę buntu w Treblince, a 14 października – powstania w Sobiborze. Było więcej takich wydarzeń obronnych Żydów, którzy byli mordowani przez Niemców na ziemiach polski w 1943 r. – przypomniał Jarosław Sellin. 


Powstanie w getcie warszawskim trwało niespełna miesiąc (wybuchło 19 kwietnia 1943 r.), a jego tragicznym epilogiem było wysadzenie 16 maja 1943 r. przez Niemców Wielkiej Synagogi na Tłomackiem. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej