RAPORT

Pogarda

Dąb Fabrykant Europejskim Drzewem Roku 2023

To już trzecie zwycięstwo drzewa z Polski (fot. Klub Gaja)
To już trzecie zwycięstwo drzewa z Polski (fot. Klub Gaja)

Najnowsze

Popularne

180-letni dąb Fabrykant z Łodzi zwyciężył w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku – podali ekolodzy z Klubu Gaja, który koordynują konkurs w Polsce. Drugie miejsce zajął dąb ze Słowacji, a trzecie – kolonia jabłoni z Ukrainy.

Nowa gwiazda Puszczy Białowieskiej. Dąb Dunin Europejskim Drzewem Roku 2022

400-letni dąb Dunin, rosnący na skraju Puszczy Białowieskiej w Przybudkach na Podlasiu, zwyciężył w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo...

zobacz więcej

Wyniki plebiscytu zostały ogłoszonepodczas uroczystej gali w Parlamencie Europejskim w Brukseli. 

  

Prezes Klubu Gaja Jacek Bożek przypomniał, że 180-letni dąb Fabrykant „to jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce i wizytówka miasta”. Rośnie przy głównej alei parku im. ks. bp. Michała Klepacza, który powstał pod koniec XIX wieku, kiedy ten teren zakupił fabrykancki ród Richterów. Jego imię, nawiązujące do fabrykanckiej historii Łodzi, zaproponował w latach 90. XX wieku biolog prof. Jan Siciński z Uniwersytetu Łódzkiego. 

  

– Jeden z jego konarów ma esowaty kształt i długość ponad 20 metrów, co robi niesamowite wrażenie na przechodniach. Wiosną każdego roku przyciąga do siebie tłumy ludzi chcących oglądać jego majestat zatopiony w morzu błękitnych kwiatów śnieżników i cebulic – podał Bożek. 

   

Zwycięzca plebiscytu otrzymał 45,7 tys. głosów. Drugi był smoczy dąb ze Słowacji, z poparciem 18,2 tys. głosów, a trzecia kolonia jabłoni z Królewca na Ukrainie, z 14,2 tys. głosów. W plebiscycie, w którym kandydowało 16 drzew, internauci oddali 177,4 tys. głosów.

– To już nasze trzecie zwycięstwo w tym corocznym konkursie. W 2017 r. tytuł Europejskiego Drzewa Roku otrzymał Dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim, a w 2022 r. zwycięzcą został Dąb Dunin – Strażnik Puszczy Białowieskiej z Przybudek na Podlasiu – przypomniał Jacek Bożek. 

  

Konkurs Europejskie Drzewo Roku od kilkunastu lat promuje w Europie drzewa z najciekawszymi historiami, zwracając tym samym uwagę społeczną na te, które są ważne jako elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej