RAPORT

Pogarda

Kibice mogą przynosić na mecze transparenty z wizerunkiem Wielkich Węgier? Jest decyzja

Węgierski Związek Piłki Nożnej zezwoli na eksponowanie transparentów przedstawiających historyczną mapę Węgier (fot. Getty Images)
Węgierski Związek Piłki Nożnej zezwoli na eksponowanie transparentów przedstawiających historyczną mapę Węgier (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Węgierski Związek Piłki Nożnej (MLSZ) zezwoli na eksponowanie transparentów przedstawiających historyczną mapę Węgier na meczach reprezentacji narodowej – poinformował związek na swojej stronie internetowej. Kwestia ta niejednokrotnie wywoływała napięcia pomiędzy Budapesztem i sąsiednimi stolicami.

Były selekcjoner przed trudnym wyzwaniem. Uratuje zespół przed spadkiem z Premier League?

Roy Hodgson poprowadzi do końca sezonu piłkarzy Crystal Palace – poinformował klub angielskiej ekstraklasy. 75-letni szkoleniowiec zastąpi...

zobacz więcej

„MLSZ zażądał od UEFA i FARE (organizacja walcząca z rasizmem w europejskim futbolu – red.) jasnego stanowiska w kwestii zezwolenia na eksponowanie historycznego symbolu. Obie organizacje przyjęły argumenty MLSZ i uznały, że historyczna mapa Węgier i barwy pasów Arpadów (czerwono-biały element heraldyczny, część herbu Węgier – red.) nie stanowią zachowań rasistowskich” – napisano w komunikacie. 

 

Dodano też, że transparenty „mogą pokazywać tylko mapę historycznych Węgier, żadnych innych symboli czy napisów” oraz że „dozwolone są tylko kolory czerwony, biały i zielony”, czyli kolory znajdujące się na fladze Węgier. 

 

Jednocześnie MLSZ przestrzega, że na pokazywanie jakiegokolwiek rasistowskiego czy politycznego przekazu będzie wiązało się z podjęciem działań dyscyplinarnych. 

Świat sportu wspiera Kubackich. „Nasze myśli są z wami”

Żona Dawida Kubackiego, Marta, przebywa w szpitalu i walczy o życie. Jak za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował sam skoczek, „jej...

zobacz więcej

„Dobra wiadomość! Symbol Wielkich Węgier może wrócić na mecze reprezentacji. Piłka nożna to nie polityka” – napisał na Facebooku minister finansów Węgier Mihaly Varga. Swoje zadowolenie w mediach społecznościowych wyraził również minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. 

 

W listopadzie na towarzyskim meczu Węgry-Grecja z szalikiem Wielkich Węgier pojawił się premier Viktor Orban. Wywołał tym napięcie w relacjach z sąsiednimi krajami, w tym z Ukrainą, Rumunią i Słowacją. 

 

Określenie „Wielkie Węgry stosuje się do historycznych granic kraju, które obejmowały terytoria państw sąsiednich. Na mocy traktatu z Trianon z 1920 r. Węgry utraciły znaczną część terytorium i ludności. Na Węgrzech do dziś uważa się traktat za hańbę. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej