RAPORT

Pogarda

Głośna akcja białoruskich służb to inscenizacja? BYPOL: Zabity „terrorysta” to agent KGB

Według organizacji BYPOL mężczyzna na zdjęciu to agent KGB Alaksiej Zacharow (fot. BYPOL)
Według organizacji BYPOL mężczyzna na zdjęciu to agent KGB Alaksiej Zacharow (fot. BYPOL)

Najnowsze

Popularne

Na Białorusi trwa obława na adwokatów, którzy bronili więźniów politycznych reżimu Alaksandra Łukaszenki. Mińsk chce w ten sposób zastraszyć obywateli – twierdzą obrońcy praw człowieka. Ten sam cel miała prawdopodobnie głośna akcja białoruskich służb w Grodnie, gdzie rzekomo „zlikwidowano” zagranicznego „terrorystę”. Jak donosi organizacja BYPOL, w rzeczywistości była to... inscenizacja, w której główną rolę odegrał agent KGB. Udało się go zidentyfikować.

Tak działają białoruskie służby. Straż Graniczna ujawnia nagranie

Służby reżimu Aleksandra Łukaszenki wciąż próbują destabilizować sytuację na granicy polsko-białoruskiej; zwożą tam migrantów, wskazują im drogę i...

zobacz więcej

W niedzielę białoruskie media obiegła informacja przekazana przez Komitet Bezpieczeństwa Państwowego, według której funkcjonariusze służb „zlikwidowali obywatela zagranicznego”. Miał on stawiać opór przy użyciu broni. Jak twierdziły władze, w Grodnie przy ul. Kurczatowa „zlikwidowany został zagraniczny obywatel L.”. 

 

Ośmieszyli Łukaszenkę 

 

We wtorek Alaksadr Łukaszenka chwalił działania mundurowych i ich „błyskotliwą” akcję likwidacji dywersanta”. 

 

Organizacja byłych białoruskich mundurowych BYPOL wskazuje, że w materiale białoruskiej telewizji na pierwszy rzut oka widać, że rzekomy terrorysta nosi perukę. Co więcej – filmowano go z podejrzanie bliskiej odległości, jakby wcale nie obawiano się dekonspiracji. 

 

Jak ustaliła organizacja, ucharakteryzowany „terrorysta” to Alaksiej Zacharow, śledczy Zarządu KGB obwodu witebskiego. „Jego wizerunek pokazany w telewizji zgadza się ze zdjęciem z bazy danych pracowników KGB, którą wcześniej zdobyli białoruscy hakerzy” – opisuje Biełsat. 


 

Według byłych białoruskich agentów głośna „inscenizacja” białoruskich służb miała na celu zastraszenie Białorusinów w przeddzień obchodzonego przez opozycję białoruskiego święta niepodległości – Dnia Wolności. 

 

Obława na prawników 

 

W środę białoruscy obrońcy praw człowieka z centrum Wiasna powiadomili o obławie na adwokatów, którzy bronili więźniów politycznych, m.in. blogera Ihara Łosika i Siarhieja Cichanouskiego. Wiasna podaje, że co najmniej dwie osoby na pewno nie wyszły na wolność, o jeszcze dwóch prawnikach nie ma informacji.


Do zatrzymań doszło w poniedziałek – wówczas informowano o zatrzymaniu co najmniej sześciu osób. Zatrzymano jeszcze kilku innych prawników, jednak później zostali oni wypuszczeni. 

 

Zobacz także: „Na granicy”. Zobacz film Marcina Tulickiego o wojnie hybrydowej Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej