RAPORT

Pogarda

„Trzaskowski umożliwił aferę śmieciową”. Media przedstawiają dowody

Ratusz Rafała Trzaskowskiego ponosi odpowiedzialność za aferę w MPO? (fot. PAP/Mateusz Marek)
Ratusz Rafała Trzaskowskiego ponosi odpowiedzialność za aferę w MPO? (fot. PAP/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

Rządzony przez Rafała Trzaskowskiego warszawski ratusz zgodził się, aby Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta – bez wynikających ze statutu zgód – mogło do końca 2022 r. dowolnie zawierać kontrakty na zagospodarowanie odpadów do kwoty 3 mld zł – informuje w środę „Gazeta Polska”.

„Podatek korupcyjny” w stołecznym MPO. Lisiecki: Ta afera może zaważyć na wizerunku Trzaskowskiego

Afera w warszawskiej spółce to nie sprawa warszawskiego ratusza – tak w skrócie władze stolicy reagują na pytania, dlaczego nie reagował na...

zobacz więcej

W ocenie dziennika to jedna z największych afer korupcyjnych w III RP. 

 

„Według Śląskiego Wydziału Prokuratury Krajowej w Katowicach, w okresie kwiecień 2020 – grudzień 2022 r. miało dochodzić do ustawiania za łapówki przetargów na zagospodarowanie stołecznych odpadów w podległym Ratuszowi Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania (MPO). Zarzuty przyjęcia blisko 5 mln zł usłyszał Włodzimierz Karpiński, były prezes tej spółki, obecnie Sekretarz Warszawy” – wskazała gazeta. 

  

Korupcyjny skandal w Warszawie 

 

Łapówki – jak podaje redakcja – miały pochodzić od firmy FB Serwis, należącej do budowlanej grupy Budimex. Dzięki temu to przedsiębiorstwo miało zawrzeć z MPO kontrakty opiewające na 600 mln zł. 

 

Bezpośrednio łapówki miał przekazywać Karpińskiemu Rafał Baniak, jego wieloletni kolega, były wiceminister skarbu w rządzie PO-PSL (w tym czasie na czele resortu stał właśnie Karpiński). Obydwaj przebywają w areszcie tymczasowym” – napisała „Gazeta Polska”.

  

Czytaj więcej: Ekipa Tuska – kompromitacje i afery. Kilkanaście przykładów 

 

„Z ustaleń »Gazety Polskiej« wynika, że uruchomienie korupcyjnego procederu miały ułatwić decyzje stołecznego Ratusza Rafała Trzaskowskiego. W lutym 2020 r. pełnomocnik prezydenta Warszawy wyraził zgodę, aby kierowany przez Karpińskiego zarząd MPO do końca 2022 r. nie musiał otrzymywać wynikających ze statutu zgód na zawieranie kontraktów na zagospodarowanie odpadów. Ich suma w latach 2019-22 nie mogła jednak przekroczyć 1,585 mld zł. Pół roku później ta kwota została jednak zwiększona przez Ratusz do ponad 3 mld zł” – podano w środowym wydaniu gazety.


Zobacz także: Karpiński w areszcie i na trzech miejskich stanowiskach. Warszawski ratusz czeka na jego ruch 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej