RAPORT

Pogarda

Duży skok liczby emerytów. Nie oglądają się na zachęty do dłuższej pracy

Przed 1 marca wniosek do ZUS o przyznanie emerytury złożyło 87 tys. osób (fot.  Ute Grabowsky/Photothek via Getty Images)
Przed 1 marca wniosek do ZUS o przyznanie emerytury złożyło 87 tys. osób (fot. Ute Grabowsky/Photothek via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Polacy nie oglądają się na zachęty do dłuższej pracy przed emeryturą. Przed 1 marca – czyli datą najwyższej od lat waloryzacji – wniosek do ZUS o przyznanie tego świadczenia złożyło aż 87 tys. osób – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Największe sieci handlowe zamroziły ceny niektórych produktów

Osiem największych sieci handlowych na Słowacji – cztery krajowe i cztery z kapitałem zagranicznym – zamroziło od dziś ceny niektórych produktów...

zobacz więcej

To o 25 tys. osób więcej niż w porównywalnym okresie rok wcześniej. Podwyżka emerytur od 1 marca wyniesie 14,8 proc.


„Warto rozważyć rozłożenie waloryzacji świadczeń na kilka wzrostów w ciągu roku, które łącznie dadzą ten sam efekt, ale zniknie jednorazowa duża podwyżka, która zachęca co roku tysiące emerytów do szturmowania ZUS w lutym” – komentuje dr Tomasz Lasocki z Uniwersytetu Warszawskiego. Według niego pokazuje to, że zachęty do dłuższej pracy nie działają.


Dziennik wskazuje, że eksperci WISE w najnowszym raporcie „Emerytury wolności. Jak ukształtować system emerytalny z korzyścią dla emerytów i gospodarki” proponują daleko idące rozwiązania, które mają zapobiec nadciągającemu załamaniu systemu. Już za kilkanaście lat pokolenie obecnych 40-latków, przechodząc na emerytury, otrzyma świadczenia w wysokości 30 proc. ich ostatniej pensji.


„Aby temu przeciwdziałać, eksperci proponują m.in. zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do poziomu 65 lat i uzależnienie momentu przejścia na świadczenie od prognoz dalszego trwania życia ustalanych co roku przez GUS” – czytamy w „DGP”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej