RAPORT

Pogarda

Prokurator MTK w Hadze: Ukraińskie dzieci to nie „łupy wojenne”

Rosjanie porywają ukraińskie dzieci i wywożą do Rosji (fot. Jose Colon/Anadolu Agency via Getty Images)
Rosjanie porywają ukraińskie dzieci i wywożą do Rosji (fot. Jose Colon/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze Karim Khan wskazał w rozmowie z CNN, że Federacja Rosyjska nie tylko deportuje ukraińskie dzieci, ale traktuje je jako „łupy wojenne”.

To Putin pozwolił na nadawanie ukraińskim dzieciom rosyjskiego obywatelstwa i na ich adopcję

Ścigamy Władimira Putina, bo deportację ukraińskich dzieci do Rosji umożliwił dekret prezydencki, zgodnie z którym ukraińskie dzieci mogą otrzymać...

zobacz więcej

– Dzieci deportowane do Federacji Rosyjskiej spotykają się z nieznajomymi, którzy nagle zostają ich przybranymi rodzicami. A dzieci nie są własnością, nie są łupem wojennym – stwierdził Karim Khan.


Podkreślił, że Statut Rzymski Konwencji Genewskich wyraźnie stwierdza, że cywile nie mogą być deportowani do innego kraju.


Zdaniem prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego Federacja Rosyjska nie tylko nie zaprzecza stawianym oskarżeniom o deportację dzieci, ale „traktuje je jako powód do chwały”. Karim Khan dodał,że Trybunał w Hadze występował w tej sprawie do Rosji, ale nie otrzymał odpowiedzi.


Nakaz aresztowania Putina


Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał w piątek nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i rosyjskiej funkcjonariuszki Marii Lwowej-Bełowej w związku z domniemanym planem deportacji ukraińskich dzieci do Rosji.


Sąd stwierdził, że „istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że Putin ponosi indywidualną odpowiedzialność karną” za zarzucane mu zbrodnie, za popełnienie ich bezpośrednio wraz z innymi oraz za „niewłaściwe sprawowanie przez niego kontroli nad podwładnymi cywilnymi i wojskowymi, którzy popełnili te czyny”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej