RAPORT

Pogarda

Hiszpański gang ukradł co najmniej 500 katalizatorów, które eksportowano do USA

Policjanci przejęli dziesiątki kradzionych katalizatorów (fot. Policia Nacional)
Policjanci przejęli dziesiątki kradzionych katalizatorów (fot. Policia Nacional)

Najnowsze

Popularne

Kradzieże katalizatorów są zmorą właścicieli samochodów w całej Europie. Hiszpańska Policja Krajowa rozbiła właśnie gang specjalizujący się w tego rodzaju przestępczości. Według śledczych członkowie tej grupy ukradli łącznie ponad 500 katalizatorów, a prawdziwym przodownikiem „pracy” był złodziej, którego oskarżono o 43 takie przestępstwa. Kradzione wyposażenie było eksportowane do USA.

Kradli katalizatory i koła. Złodziejska para usłyszała po 29 zarzutów

Kryminalni z Bielan zatrzymali dwoje podejrzanych o kradzieże katalizatorów z samochodów i kół z alufelgami. 33-latek i jego 38-letnia wspólniczka...

zobacz więcej

Funkcjonariusze Policji Krajowej (Policia Nacional) przeprowadzili w ostatnich dniach wielką operację na terenie prowincji Malaga, Madryt i Toledo. Przeszukano 15 miejsc i zatrzymano 29 osób, z których sześć zostało aresztowanych.


Podejrzani należeli do gangu, który specjalizował się w kradzieżach katalizatorów. Większość mieszkała głównie w Madrycie i okolicach, ale działali na terenie całej Hiszpanii.


Podczas przeszukań przejęto dużą liczbę kradzionych katalizatorów, sprzęt do ich ekstrakcji, 40 tys. euro w gotówce oraz broń palną i amunicję.

 

Według Policji Krajowej gang charakteryzowała wyjątkowa szybkość działania i dbałość o bezpieczeństwo. Wycięcie katalizatora zajmowało złodziejom kilka minut, a po zebraniu odpowiedniej ilości towaru, przestępcy wracali do domów. 


Tę część auta złodzieje szczególnie sobie upatrzyli [WIDEO]

zobacz więcej

Eksport za ocean

 

Grupę udało się rozbić dzięki temu, że w sierpniu ub.r. zatrzymano na gorącym uczynku kilku przestępców. Część z nich poszła na współpracę, dzięki czemu przez kolejne pół roku udało się zidentyfikować wszystkich członków bandy oraz paserów, którzy skupowali od nich towar.

 

Policyjnym technikom udało się ustalić, że katalizatory trafiały do kilku firm, działających głównie na terenie wspólnoty Madrytu. Co najmniej jedno z tych przedsiębiorstw sprzedawało kradziony towar do spółki z Malagi, która eksportowała go poza Hiszpanię, głównie do Houston w USA.


Towar legalizowano, wystawiając fałszywe faktury.


Dochodzenie pozwoliło wyjaśnić łącznie 501 czynów popełnionych w różnych prowincjach, w których działali podejrzani. Jeden z najaktywniejszych członków organizacji jest oskarżony o 43 kradzieże” – poinformowała Policja Krajowa.

Policjanci przejęli dziesiątki kradzionych katalizatorów (fot. Policia Nacional)
Policjanci przejęli dziesiątki kradzionych katalizatorów (fot. Policia Nacional)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej