RAPORT

Pogarda

Ambasador polskiej archeologii i kultury. Jubileusz prof. Michała Gawlikowskiego

Jubileusz prof. Michała Gawlikowskiego (fot. portal TVP Info/Marcin Krężelok)
Jubileusz prof. Michała Gawlikowskiego (fot. portal TVP Info/Marcin Krężelok)

Najnowsze

Popularne

W poniedziałek 20 marca na Uniwersytecie Warszawskim miała miejsce prezentacja pism wybranych jednego z najwybitniejszych polskich archeologów XX i początku XXI wieku prof. Michała Gawlikowskiego. Promocja książki połączona była z 80. urodzinami nestora polskiej archeologii i premierą filmu dokumentalnego opowiadającego o jego życiu i dokonaniach.

Polscy archeolodzy odkryli starożytną osadę

Nieznane do tej pory starożytne mury zalegające pod ziemią, a także relikty świątyni zidentyfikowali w Jordanii, dzięki badaniom geofizycznym,...

zobacz więcej

Uroczystość w pałacu Tyszkiewiczów-Potockich zgromadziła licznie przybyłych uczniów profesora i przedstawicieli środowiska akademickiego. Dziekan Wydziału Archeologii prof. Bartosz Kontny podkreślił, że jubilat jest „ambasadorem polskiej archeologii i kultury w całym Śródziemnomorzu, gdzie jest doskonale rozpoznawany”. 

 

– Prof. Michał Gawlikowski od początku związany z Uniwersytetem Warszawskim i z obydwoma dzisiaj reprezentowanymi tutaj instytucjami: Instytutem Archeologii oraz Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej i ta jego obecność wiązała się nie tylko z badaniami, ale również dydaktyką na najwyższym poziomie – mówił prof. Kontny, podkreślając, że jubilat wypromował 60 magistrów. 

 

– Fakt, że archeologia rozwinęła się tak dobrze na naszym uniwersytecie, w znacznej mierze jest zasługą pana profesora i uczniów, którzy poszli w jego ślady – zaznaczył dziekan Wydziału Archeologii UW, dodając, że „to ogromna korzyść dla uniwersytetu”. 

 

– Profesor jawi się dla wielu tu obecnych jako prawdziwy mistrz i to na wielu polach i obszarach – podkreślił, dodając, że „prof. Gawlikowski charakteryzuje się wielką kulturą osobistą, erudycją, uprzejmością i elegancją”. 

Polscy archeolodzy wrócili do Palmyry. Ratują to, czego nie zniszczyli dżihadyści

Polacy z Uniwersytetu Warszawskiego, jako pierwsi zagraniczni archeolodzy, brali udział w akcji ratowania zabytków z ruin syryjskiej Palmyry –...

zobacz więcej

Dorobek naukowy 


W trakcie uroczystości dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej prof. Artur Obłuski przedstawił dorobek naukowy profesora. Gawlikowskiego. 


– Pan profesor prowadził badania właściwie w całym basenie Morza Śródziemnego i wciąż daje znakomity przykład, jak należy realizować misję naukową, ponieważ bardzo dużo publikuje – mówił prof. Obłuski, zaznaczając, że „perłą w koronie jest Palmyra, gdzie prog. Gawlikowski objął stanowisko badawcze w 1973 r. i do 2011 r. pozostawał szefem tych wykopalisk”. 


– Profesor Gawlikowski jest członkiem bardzo wielu prestiżowych organizacji międzynarodowych i rzeczywiście, jeśli jeździ się po świecie i przedstawia jako osoba związana z Uniwersytetem Warszawskim to od razu padają pytania o znajomość prof. Gawlikowskiego – mówił prof. Obłuski, dodając, że pomimo, iż jubilat przeszedł na emeryturę, to cały czas można liczyć na jego radę i wsparcie 

Odnowią Palmyrę. Rusza renowacja starożytnych budowli

Syryjscy archeolodzy rozpoczęli renowację i odbudowę posągów oraz rzeźb w mieście Palmyra, które zostały zniszczone przez Państwo Islamskie. W 2015...

zobacz więcej

„Scripta selecta” 


Podczas uroczystości zaprezentowano dzieła zebrane prof. Gawlikowskiego zatytułowane „Scripta selecta”. Praca jest owocem selekcji dorobku naukowego jubilata i mimo upływu lat oraz coraz nowszych odkryć pozostaje nadal aktualna. 


Podkreślono, że książka jest zaledwie wycinkiem ogromnej pracy naukowej prof. Gawlikowskiego i stanowi wyraz jego badawczej pasji oraz kompetencji. 


W czasach, w których ścisła specjalizacja staje się czymś oczywistym, jubilat prezentuje bardzo szeroką wiedzę archeologiczną, historyczną, architektoniczną, religioznawczą, kulturoznawczą i językową. 

Ruiny Palmyry

zobacz więcej

Prof. Michał Gawlikowski wyraził wdzięczność za przygotowanie uroczystości oraz podziękował osobom, dzięki którym publikacja mogła się ukazać. Jubilat podzielił się wspomnieniami ze swoich wypraw archeologicznych oraz wieloletniej pracy naukowej. 


– W 1959 r. prof. Michałowski wrócił z pierwszej kampanii w Palmyrze i usłyszałem po raz pierwszy w życiu, że istnieje takie miejsce i od razu poczułem, że to jest coś, czym się w swoim życiu będę zajmował – podkreślił prof. Gawlikowski. Jak dodał nie przypuszczał, że „potrwa to ponad 40 lat”. 


– Moje przedsięwzięcia nigdy nie były samodzielną pracą, za tym zawsze stała ekipa, przez którą przewinęło się mnóstwo osób – mówił jubilat. 


W trakcie uroczystości przedstawiono również film poświęcony życiu i pracy naukowej prof. Gawlikowskiego. 

Palmira odbita. Islamiści wycofali się ze starożytnego miasta

Wojska reżimu syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada odbiły w niedzielę z rąk dżihadystów Państwa Islamskiego Palmyrę w środkowej Syrii. Miasto...

zobacz więcej

Prof. Michał Gawlikowski 


Prof. dr hab. Michał Gawlikowski to jeden z najwybitniejszych i najbardziej zasłużonych polskich archeologów. Był uczniem prof. Kazimierza Michałowskiego – twórcy polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej i prekursorem nubilologii – który zasłynął z badań w Faras i Palmyrze. 


W latach 1991–2005 pełnił funkcję Dyrektora Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, a w latach 1989–1991 Dyrektora Instytutu Archeologii na tej uczelni. 


Największą część zawodowego życia związał z Palmyrą, gdzie od 1973 do 2010 r. kierował ekspedycją, dokonując wielu przełomowych odkryć. 


Na przełomie lat 70./80. XX wieku brał udział w badaniach w Iraku oraz przez wiele lat stał na czele ekspedycji archeologiczno-konserwatorskiej badającej mitreum w Hawarte (Syria). 


Już po przejściu na emeryturę w latach 2014–2018 badał stanowisko Aynuna u wybrzeży Morza Czerwonego. 


Prof. Gawlikowski jest również wybitnym wykładowcą akademickim, promotorem 60 prac magisterskich i kilkunastu doktoratów. 

Kolejna detonacja w Palmirze. Państwo Islamskie zniszczyło starożytną świątynię w Syrii

Kolejny barbarzyński wybryk Państwa Islamskiego. Dżihadyści wysadzili w powietrze antyczną świątynię w Palmirze w Syrii – poinformował dyrektor...

zobacz więcej

Palmyra 


Palmyra to antyczne miasto leżące w oazie pośrodku Pustyni Syryjskiej. Czasy największej świetności dla tej miejscowości przypadły w okresie Cesarstwa Rzymskiego (I–III wiek n.e.). 


Dogodne położenie na tzw. jedwabnym szlaku umożliwiło dynamiczny rozwój Palmyry. 


W 272 r. po Chrystusie miasto zostało zdobyte przez cesarza Aureliana, co zakończyło okres samodzielności i postępu. Choć miejscowość przetrwała aż do czasów wczesnego średniowiecza to ubożała i zmieniała swój wygląd. 


Polska misja wykopaliskowa, którą kierował prof. Kazimierz Michałowski, rozpoczęła tu swoją działalność w maju 1959 r. Badania w wielu częściach miasta i na nekropoli przyniosły spektakularne odkrycia, istotne dla poznania historii i kultury materialnej jego mieszkańców. 


Miejscowość oraz jej zabytki znacznie ucierpiały na skutek barbarzyńskich działań tzw. Państwa Islamskiego.  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej