RAPORT

Pogarda

Niemiecka premier: Rząd kanclerz Merkel też chciał gazociągu Nord Stream 2

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig oraz była kanclerz Niemiec Angela Merkel (fot. Getty Images)
Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig oraz była kanclerz Niemiec Angela Merkel (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig odrzuciła wszystkie zarzuty dotyczące budowy bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 i założonej dla jego ukończenia Fundacji Klimatycznej. Przypomniała, że rząd kanclerz Niemiec Angeli Merkel zawsze wspierał budowę gazociągu.

Niemiecka Fundacja Klimatyczna podszyta Rosją. Budowa Nord Stream 2

Fundacja Klimatyczna Meklemburgii-Pomorza Przedniego od chwili powstania była krytykowana za wspieranie dokończenia budowy gazociągu Nord Stream 2....

zobacz więcej

Według Schwesig w ostatnich tygodniach pojawiło się wiele zarzutów, insynuacji, a nawet teorii spiskowych dotyczących Nord Streamu 2. – Chcę powiedzieć całkiem jasno: nic w tym nie ma – powiedziała premier we wtorek na specjalnej sesji landtagu w Schwerinie.


Faktem jest, że Niemcy od wielu lat wspierały budowę rurociągu bałtyckiego. – Błędem jest ciągłe wskazywanie palcem na nasz land (Meklemburgię-Pomorze Przednie – red.) w tej kwestii – podkreśliła Schwesig, cytowana przez agencję dpa. To rząd RFN pod kierownictwem Angeli Merkel zawsze wspierał budowę – dodała premier. Jej zdaniem kanclerz osobiście negocjowała ukończenie budowy z prezydentem USA Joem Bidenem.


Schwesig zapewniła, że rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego zawsze działał w ramach polityki zagranicznej i gospodarczej RFN. – I istniały w tamtym czasie również z naszego punktu widzenia dobre powody, dla budowy gazociągu bałtyckiego – przyznała premier.


Jak wyjaśniła Schwesig, chodziło o dostawy taniego gazu dla gospodarki i obywateli, jednak popierając Nord Stream 2 nie reprezentowała interesów Rosji, lecz swojego kraju związkowego.


Zobacz też: Moskwa nie planuje naprawy Nord Stream 1 i 2. Projekt uważa za „pogrzebany”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej