RAPORT

Pogarda

Na budowie supermarketu odkryto łaźnię z okazałej willi z czasów rzymskich

Znalezisko ma żywe kolory i skomplikowane wzory dekoracyjne (fot. TT/@oatweet)
Znalezisko ma żywe kolory i skomplikowane wzory dekoracyjne (fot. TT/@oatweet)

Najnowsze

Popularne

Podczas przygotowywania terenu pod budowę marketu w angielskiej miejscowości Olney odkrto ułożoną z niebieskich, czerwonych i białych płytek mozaikę. Zdaniem archeologów to pozostałości łaźni z okazałej willi z czasów rzymskich.

Teledysk „sztucznego” zespołu bije rekordy oglądalności. Niektórzy dają się nabrać

Na pierwszy rzut oka MAVE: wygląda jak każdy inny k-popowy zespół. Pierwszy teledysk południowokoreańskiego dziewczęcego kwartetu ma ponad 20 mln...

zobacz więcej

Jak donosi „Mail Online”, powiadomieni o odkryciu archeolodzy z Oksfordu uznali mozaikę przy Warrington Road w Olney za „pozostałości archeologiczne o dużym znaczeniu”. Posadzka ułożona z czerwonych, białych i niebieskich płytek, która ma „żywe kolory i skomplikowane wzory dekoracyjne”, zdaniem specjalistów zdobiła łaźnię w bogatej rzymskiej rezydencji.


Jak podaje BBC, w pobliżu tego miejsca istnieje już inne stanowisko archeologiczne. Eksperci przypuszczają, że wzdłuż dzisiejszej Warrington Road w czasach rzymskich położonych było wiele posiadłości. 

Jak poinformowali archeolodzy, po konsultacji z zajmującą się ochroną zabytków organizacją z Historical England i radą miasta Milton Keynes podjęto decyzję o zabezpieczeniu mozaiki na miejscu. Aby umożliwić prowadzenie budowy, pozostałości posadzki zostały przykryte materiałami ochronnymi, które mają zapobiec jej przypadkowemu uszkodzeniu.


„Ze względu na lokalizację budowy spodziewaliśmy się odkrycia jakichś obiektów z czasów rzymskich, ale odkrycie tej fantastycznej mozaiki znacznie przerosło te oczekiwania” – powiedział BBC John Boothroyd, starszy kierownik projektu w Oxford Archaeology. 

(fot. TT/@oatweet)
(fot. TT/@oatweet)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej