RAPORT

Pogarda

Zełenski: przekazaliśmy Chinom plan pokojowy. Co na to Xi?

Prezydent Wołodymyr Zełenski (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)
Prezydent Wołodymyr Zełenski (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Najnowsze

Popularne

Ukraina przekazała Chinom swój plan pokojowy i zaprosiła je do udziału w tym formacie, ale nie otrzymała odpowiedzi – powiedział we wtorek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej w Kijowie z japońskim premierem Fumio Kishidą.

Wielka Brytania dostarczy Ukrainie pociski przeciwpancerne zawierające zubożony uran

Oprócz czołgów Challenger 2 Wielka Brytania zamierza przekazać Ukrainie pociski przeciwpancerne zawierające zubożony uran – powiadomił we wtorek...

zobacz więcej

„Przekazaliśmy Chinom zarówno w sposób publiczny, jak i kanałami dyplomatycznymi nasz format pokojowy i zapraszamy do udziału w nim. Czekamy na odpowiedź” – podkreślił ukraiński prezydent, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. 


Pytany o możliwą rozmowę telefoniczną z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, Zełenski odpowiedział: „na razie nie ma żadnych konkretów, potwierdzenia”. 


Równoległe wizyty 


Podczas gdy Ukrainę odwiedza japoński premier, w Moskwie trwa wizyta Xi, który spotkał się z Władimirem Putinem. 


Putin oświadczył we wtorek po rozmowie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, że chińska propozycja rozwiązania „kryzysu ukraińskiego” mogłaby się stać podstawą do zakończenia walk – przekazała Agencja Reutera. Plan Pekinu nie wspomina o wycofaniu rosyjskich wojsk z Ukrainy. 

Uderzenie w rosyjskie zaopatrzenie na Krymie. Ruszy ofensywa, która zakończy wojnę?

Wczorajszy atak na linię kolejową w Dżankoju na Krymie, miał na celu całkowite lub przynajmniej częściowe zniszczenie tras zaopatrzeniowych wroga w...

zobacz więcej

Amerykański dziennik „Wall Street Journal” informował niedawno, powołując się na anonimowe źródła, że po wizycie w Moskwie Xi planuje rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy. Byłby to ich pierwszy bezpośredni kontakt od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 


Nie ma mowy o wycofaniu wojsk 


Komunistyczne władze Chin nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, wzbraniają się przed nazywaniem jej inwazją i sprzeciwiają się sankcjom nakładanym na Moskwę. 


Pekin przedstawił w lutym dokument „w sprawie politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego”, w którym wzywa do poszanowania integralności terytorialnej „wszystkich państw”, zawieszenia broni i rozmów pokojowych. Nie wspomina jednak o wycofaniu rosyjskich wojsk z Ukrainy ani o oddaniu jej okupowanych terytoriów. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej