RAPORT

Pogarda

Wielka Brytania dostarczy Ukrainie pociski przeciwpancerne zawierające zubożony uran

Władze w Londynie przekażą Ukrainie dwa razy więcej czołgów Challenger 2, niż zakładano (fot. PAP/Avalon)
Władze w Londynie przekażą Ukrainie dwa razy więcej czołgów Challenger 2, niż zakładano (fot. PAP/Avalon)

Najnowsze

Popularne

Oprócz czołgów Challenger 2 Wielka Brytania zamierza przekazać Ukrainie pociski przeciwpancerne zawierające zubożony uran – powiadomił we wtorek portal Ukrainska Prawda, który powołał się na informacje z posiedzenia Izby Lordów opublikowane na stronie internetowej brytyjskiego parlamentu.

Uderzenie w rosyjskie zaopatrzenie na Krymie. Ruszy ofensywa, która zakończy wojnę?

Wczorajszy atak na linię kolejową w Dżankoju na Krymie, miał na celu całkowite lub przynajmniej częściowe zniszczenie tras zaopatrzeniowych wroga w...

zobacz więcej

„Wraz z dostarczeniem Ukrainie szwadronu czołgów Challenger 2, przekażemy (temu krajowi) również amunicję, w szczególności pociski przeciwpancerne zawierające zubożony uran” – poinformowała deputowana do Izby Lordów Annabel Goldie w odpowiedzi na pytanie innego przedstawiciela tego gremium Raymonda Jolliffe'a. Ukrainska Prawda przytoczyła zapis rozmowy brytyjskich polityków.


W ocenie Goldie tego rodzaju pociski odznaczają się dużą skutecznością podczas ostrzeliwania celów wroga, zwłaszcza czołgów i pojazdów opancerzonych.


„Zubożony uran jest produktem odpadowym procesu wzbogacania uranu, stosowanym m.in. w przemyśle zbrojeniowym. Wykorzystuje się go nie tylko do produkcji pocisków przeciwpancernych, ale także m.in. amerykańskich czołgów M1 Abrams” – czytamy na łamach Ukrainskiej Prawdy.


Władze w Londynie przekażą Ukrainie dwa razy więcej czołgów Challenger 2, niż początkowo obiecały, czyli nie 14, lecz 28 – poinformował 4 marca ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Wadym Prystajko. Według dotychczasowych zapowiedzi pierwsze brytyjskie pojazdy mają trafić na wyposażenie ukraińskiej armii jeszcze w marcu.


Zobacz też: „Nie wiem, dokąd jadę, ale nikt mnie tam nie potrzebuje”. Awdijiwka może stać się drugim Bachmutem

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej