
Mam nadzieję, że agenci służb ochrony izraelskiej poruszający się z bronią po krakowskim Kazimierzu czy warszawskim Muranowie przejdą już do historii – zapowiedział prezydencki minister Marcin Przydacz.
Ambasador Izraela w Kijowie Michael Brodsky został wezwany do MSZ Ukrainy. Wśród poruszanych spraw są m.in. nieuznanie przez Izrael rosyjskiej...
zobacz więcej
– Będzie podpisane porozumienie polsko-izraelskie dotyczące wycieczek młodzieży, zwłaszcza dotyczące kwestii ochrony, która towarzyszyła wycieczkom izraelskim – zapowiedział we wtorek na antenie RMF FM prezydencki minister.
Dopytywany, potwierdził, że porozumienie zakłada, iż ochroniarze z widoczną bronią nie będą towarzyszyć izraelskim wycieczkom. – Tak to porozumienie jest przewidziane, żeby obecność z bronią izraelskich agentów ochrony nie powodowała pewnych niezdrowych emocji wokół tych wycieczek – dodał.
Podkreślił, że jeśli będzie potrzeba, to ochrona będzie zapewniana, ale odpowiadała będzie za nią strona polska. – Chcemy budować pozytywny przekaz dla młodzieży izraelskiej, aby Polska kojarzyła się z miejscem, w którym jest bezpiecznie i spokojnie – dodał.
Federalny Urząd Policji Kryminalnej odnotował w 2022 r. łącznie 2639 przestępstw antysemickich, w tym 88 było aktami przemocy – poinformował...
zobacz więcej
– Agenci służb ochrony izraelskiej z bronią, poruszający się po krakowskim Kazimierzu czy warszawskim Muranowie, mam nadzieję, przejdą już do historii. Teraz te wycieczki będą w sposób bezpieczny przeprowadzane, ale bez takich prowokacyjnych kroków – powiedział Przydacz.
W środę szef MSZ Izraela Eli Cohen złoży wizytę w Polsce; spotka się z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem.
Zobacz też: Jasina: Udział uzbrojonych służb izraelskich podczas wycieczek młodzieży nie jest możliwy
W połowie czerwca ub. roku ministerstwo edukacji Izraela poinformowało o odwołaniu wyjazdów edukacyjnych do Polski dla uczniów szkół średnich. Ministerstwo uzasadniło swoją decyzję tym, że pojawiły się problemy, które uniemożliwiły właściwe i bezpieczne informowanie uczniów podczas podróży. Jak przekazywał polski MSZ, powrót do dotychczasowych zasad wycieczek młodzieży żydowskiej z udziałem uzbrojonych służb izraelskich nie jest możliwy. W ubiegłym tygodniu resort dyplomacji poinformował, że w ramach negocjacji między polskim a izraelskim rządem osiągnięto wstępne porozumienie ws. umowy o współpracy w zakresie wizyt studyjnych zorganizowanych grup młodzieży.