RAPORT

Pogarda

„NYT”: Chiny dostarczyły Rosji drony o wartości 12 mln dolarów

Media piszą o cichej współpracy chińsko-rosyjskiej w kwestii uzbrojenia (fot. 	PAP/EPA/GRIGORY SYSOEV /SPUTNIK / KREMLIN POOL)
Media piszą o cichej współpracy chińsko-rosyjskiej w kwestii uzbrojenia (fot. PAP/EPA/GRIGORY SYSOEV /SPUTNIK / KREMLIN POOL)

Najnowsze

Popularne

Chiny dostarczyły Rosji drony i osprzęt do nich o wartości ponad 12 mln dolarów, co wskazuje na cichą współpracę między tymi państwami – podaje we wtorek dziennik „New York Times”. Amerykańskie sankcje wobec Rosji wprowadzone po jej inwazji na Ukrainę nie zdołały powstrzymać importu dronów przez ten kraj – zauważa autor.

Szlaban na sprzedaż cywilnych dronów w sieci. Chiński gigant uderza w Rosjan

Rosyjskie media informują, że od czwartku, 2 marca, Rosjanie nie mogą kupić dronów firm DJI i Autel na chińskim portalu internetowym AliExpress. Z...

zobacz więcej

Administracja prezydenta Joe Bidena obiecała rozprawienie się z firmami, które sprzedają krytyczne technologie Rosji, jednak stały napływ chińskich dronów do Rosji wskazuje, że będzie to trudne. 


Nie wiadomo, czy chińskie drony zawierają amerykańskie technologie, które naruszałyby amerykańskie przepisy” – czytamy. Skomplikowane kanały sprzedaży i niejasne opisy produktów w danych eksportowych utrudniają ustalenie, czy w chińskich produktach znajdują się amerykańskie komponenty, co mogłoby stanowić naruszenie amerykańskiej kontroli eksportu. A oficjalna sprzedaż jest prawdopodobnie tylko częścią większego przepływu technologii przez nieoficjalne kanały i inne kraje przyjazne Rosji, takie jak Kazachstan, Pakistan i Białoruś


Drony równie ważne jak amunicja


„Efektem tego jest stały napływ nowych dronów do Rosji, które kraj ten wykorzystuje w wojnie. Uzupełnianie zapasów nawet najbardziej podstawowych modeli dronów stało się tak samo ważne jak uzupełnianie amunicji” – ocenia autor gazety.

„Osłona dyplomatyczna dla zbrodniarza”. Żenujący spektakl podczas spotkania Xi z Putinem

Przywódca Chin Xi Jinping w czasie poniedziałkowego spotkania z Władimirem Putinem w Moskwie wyraził przekonanie, że Rosjanie poprą Putina w...

zobacz więcej

Chiny stały się największym sojusznikiem Rosji pod względem militarnym, dyplomatycznym i ekonomicznym. Są jednym z największych nabywców rosyjskiej ropy, co pomaga w finansowaniu inwazji na Ukrainę. Przywódca Chin Xi Jinping spotkał się w tym tygodniu z prezydentem Putinem, co według amerykańskich analityków może oznaczać, że Chiny nadal rozważają sprzedawanie Rosjanom broni.


„Choć Stany Zjednoczone starają się to ograniczać, świat pozostaje w dużym stopniu uzależniony od chińskich producentów elektroniki i montowni sprzętu” – podał „New York Times”. „Stanowi to wyzwanie dla kontroli eksportu: to samo urządzenie może być używane przez ludzi z branży nieruchomości do ich oceny i może być używane na Ukrainie do celów wywiadowczych” – powiedział William A. Reinsch z Center for Strategic and International Studies w Waszyngtonie, cytowany przez gazetę. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej